KF51 Panther. To je německý tank budoucnosti a nástupce tanku Leopard 2, který připomíná druhou světovou válku

Během výstavy Eurosatory 2022 představila německá společnost Rheinmetall tank budoucnosti s názvem KF51 Panther. Nový stroj vzbudil značný zájem, ale také určité kontroverze, protože jeho jméno bylo spojováno s tankem z druhé světové války, jak píše server Interesting Engineering.

KF51 Panther není tank vyvinutý pro německou armádu. Model KF51 byl vyvinut od základů z iniciativy společnosti Rheinmetall. Společnost doufá, že tank přiláká zájem zahraničních uživatelů – včetně těch, kteří v současnosti provozují tanky Leopard 2 různých verzí. Jak se KF51 Panther liší od současných strojů?

KF51 Panther – tank s kanónem ráže 130 mm

Nejpozoruhodnější na tanku KF51 Panther je asi to, že používá kanon ráže 130 mm s automatickým nabíječem, který pojme 20 nábojů. Zvyšování ráže ze 120 nebo 125 je trendem, který lze pozorovat u různých tanků od 90. let.

Podle konstruktérů tanku KF51 Panther znamená větší ráže o 10 mm zvýšení palebné síly o 50 %. K tomu přispěje možnost používat jak standardní munici, tak programovatelné projektily, které umožní například výbuch nad cílem ukrytým za krytem.

KF51 Panther jako odpalovací zařízení pro cirkulující munici

Zatímco větší palebná síla je výhodou, výhoda většího dosahu hlavní výzbroje se zdá být poněkud sporná. Je to dáno charakteristikou evropského operačního prostoru, kde terén není vhodný pro palbu na maximální vzdálenost. Tento problém řeší tank s volitelným zásobníkem s cirkulující municí.

Posádka tanku KF51 Panther

Inovativní je také organizace práce posádky. V současné konfiguraci s posádkovou věží se skládá ze tří osob: řidiče, který má místo v korbě, a střelce a velitele tanku, kteří jsou umístěni ve věži. Ve stroji je však i další pozice pro volitelného člena posádky, odpovědného například za další zbraňové systémy, nebo pro velitele vyšší úrovně. Důležitou otázkou je možnost členů posádky přebírat funkce ostatních.

Současná varianta tanku KF51 Panther není konečnou verzí. V budoucnu může být tank vybaven bezosádkovou věží, v takovém případě bude celá posádka stroje zabírat prostor v korbě.

Palebná síla, dobrá ochrana a nízká hmotnost

Trup je chráněn inovativním způsobem: klasické pasivní pancéřování je doplněno reaktivním štítem a aktivním systémem. To poskytuje ochranu včetně horního pancíře tanku proti řízeným a granátovým (a tedy nízkorychlostním) protitankovým střelám a kinetickým projektilům vystřeleným z tankových kanónů.

Inovativní kombinace značné palebné síly s deklarovanou vysokou úrovní ochrany bylo dosaženo při relativně nízké hmotnosti vozidla. KF51 Panther váží (podle moderních standardů) pouhých 59 tun a hmotnost a rozměry stroje byly navrženy tak, aby usnadnily dálkovou železniční přepravu (tank se vejde do tunelů odpovídajících normě AMovP-4L).

Zdroj: interestingengineering.com