Kazetová munice na Ukrajině? Zbraně by mohly na Rusy seslat „déšť smrti“

Analytici, kteří provozují na Twitteru účet Ukraine Weapons Tracker upozornili na záběry, které ukazují ostřelování ruské pozice u Bachmutu v Doněcké oblasti. Podle jejich názoru mohly být výbuchy, o nichž se objevilo mnoho teorií, způsobeny použitím kazetové munice M971. Jedná se o zajímavé zprávy, protože použití tohoto typu zbraně je zakázáno úmluvou, kterou podepsalo více než sto zemí a může být považováno za válečný zločin.

Používání kazetové munice je zakázáno úmluvou přijatou v roce 2008 v Dublinu, kterou podepsalo více než 100 států. Rusko, které tento typ zbraně na Ukrajině pravděpodobně již několikrát použilo, ani samotná Ukrajina však mezi ně nepatří. Kazetová munice byla zakázána kvůli rozsahu jejího ničení, hrozbě, kterou představuje pro civilní obyvatelstvo, a nesmírnému utrpení, které způsobuje. Je pozoruhodné, že některé submunice nevybuchují. To znamená, že i po skončení bojů se mohou civilisté setkat se smrtícími nástrahami v podobě nevybuchlé munice.

Sáhli Ukrajinci po kazetové munici?

Kazetová munice je obvykle založena na raketách nebo leteckých pumách, které obsahují několik až několik set náloží malé submunice. Zbraň se shazuje z letadla nebo vypouští ze země či z moře. Exploduje ve vzduchu nad cílem a uvolňuje obrovské množství menších náloží, které mohou pokrýt plochu až několika km². Každý, kdo se nachází v oblasti dopadu kazetové munice, ať už voják nebo civilista, může být zabit nebo vážně zraněn.

Podle serveru Landmine and Cluster Munition Monitor, iniciativy monitorující pokrok v odstraňování nášlapných min, kazetové munice a další nevybuchlé munice po válkách, má Ukrajina zásoby kazetové munice zděděné po bývalém Sovětském svazu.

Munice, kterou Ukrajina má byla pravděpodobně vyvezena ze země, která ji předtím koupila od Izraele. Zbraň M971 totiž vyvinula izraelská společnost Israel Military Industries, kterou nyní vlastní Elbit Systems (ta v roce 2018 oznámila, že zbraň M971 již nebude vyrábět). Munice je určena pro minomet ráže 120 mm.

Podle výrobce může jeden M971 pokrýt plochu 100×100 metrů. Pomáhá mu jeho konstrukce, zejména nosič nálože stabilizovaný žebrováním (nálož je tvořena 24 náboji M85, menší ostrou municí, vrstvenými po čtyřech nábojích). S náboji M971 se manipuluje a nabíjí se stejně jako klasické minomety ráže 120 mm.

Většina M971 je vybavena buď mechanickým časovaným zapalovačem DM-93, nebo elektronickým zapalovačem typu M760, které jsou nastaveny tak, aby došlo k výbuchu ve vzduchu přímo nad napadenou oblastí, jak uvádí organizace Collective Awareness to Unexploded Ordnance. Detonátor se aktivuje za letu a aktivuje výbušnou nálož, která uvolní menší nálože a zraní blízké cíle.

Zdroj: redakce, the-monitor.org, cat-uxo.com, Wikipedia