Japonská vláda vyzvala své občany, aby pili více mléka. Jaký je důvod?

Neobvyklý požadavek japonského Ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu vzbudil mezi japonským obyvatelstvem spoustu diskuzí na sociálních sítích. Důvod kroku vládních představitelů Japonska je ale pragmatický, píše se na serveru Japantoday.

Ministerstvo se rozhodlo pro popularizaci mléka z jednoho prostého důvodu. Ve skladech se jej totiž hromadí stále více a je potřeba jej zkonzumovat. Zdá se ale, že ochota Japonců, zvýšit příjem mléka není příliš velká. Objevilo se i několik dobrých nápadů, například darovat ho nebo dočasně zrušit daň z prodeje, aby se podpořil jeho nákup.

Na obranu producentů mléka je třeba říci, že produkce mléka je vysoce přirozený proces, který je silně ovlivněn klimatem a neovlivnitelnými faktory. Nadprodukci mléka a jeho velké zásoby způsobilo, podle ministerstva, obzvláště vydatné jaro v kombinaci s nedostatečnou spotřebou mléka ve školách v době jejich zavření v době pandemie.

Ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybolovu ilustrovalo, že i oni, zaměstnanci vládní instituce, aktivně přistupují k nastalému problému. V jídelně ministerstva byl postaven malý domek z 1 700 kartonů mléka, které zaměstnanci ministerstva vypili během posledních tří měsíců. Jídelna je otevřena i pro veřejnost a v současné době se v ní podávají mléčné výrobky.

Mnoho lidí po celém Japonsku se na sociálních sítích vyjadřuje k novému vládnímu kroku. Obsah příspěvků i přes veškerou snahu úředníků potvrzuje mínění běžné populace, že vinu za plné sklady nenesou spotřebitelé. „Zase se spoléhají na spotřebitele…Vyrobte máslo…Rozdávejte ho zadarmo…Udělejte z něj máslo a sýr, které se dají použít na snížení rostoucích cen potravin…Darujte ho bezdomovcům…Vyrábějte zmrzlinu, ta se může skladovat dlouho,“ píší facebookoví přispěvatelé diskuzí. Někteří ale dávají také najevo svůj nadhled a smysl pro humor: „Promiňte, ale vyvinula se u mě intolerance na laktózu,“ nebo „Konzumuji denně dvě balení, mám snad pít ještě více?“

Zdroj: japantoday.com