Izrael bude mít laserové zbraně už v roce 2024. Bude to první země na světě s tak vyspělou a navíc levnou obranou

Již v roce 2024 získá Izrael částečnou laserovou obranu díky podpoře systému protiraketové obrany Iron Dome s vysílači laserových paprsků s názvem Iron Ray. Vysvětlujeme, co použití zbraně Izraeli přinese.

Podle serveru The Jerusalem Post, který se odvolává na prohlášení Yuvala Steinitze, prezidenta společnosti Rafael Advanced Defense Systems, získá Izrael částečnou laserovou obranu v roce 2024 – za dva roky by měla být úplná.

Laserová obrana poskytne Izraeli na severu i jihu obranu proti minometným střelám nebo raketovým střelám. Izraelci na vývoji laserových zbraní pracují již dlouho a v roce 2022 na veletrhu AUSA předvedli funkční systém Iron Beam.

Železný paprsek doplní antirakety Tamir při střetu s drony nebo palestinskými masově vyráběnými raketami Kásam. Tyto podomácku vyráběné rakety, ačkoli jsou velmi primitivní, představují pro Izrael nemalou hrozbu a obrovské náklady. K sestřelení jedné rakety antiraket Tamir, jejichž jednotková cena se pohybuje mezi 40 a 100 tisíci dolary, je zapotřebí v přepočtu 900 tisíc korun.

Tento problém lze minimalizovat použitím energetických zbraní, neboť jeden laserový výstřel může stát jen několik dolarů. To znamená, že i když je systém v počáteční fázi nasazení drahý, jeho celkové náklady na provoz po dobu například 10 let budou mnohem nižší.

Iron Ray se podle dostupných informací vyznačuje použitím 100kilowattového paprsku, který by měl nabídnout dosah až 7 km, ale to vše závisí na povětrnostních podmínkách. Za suchého a jasného dne bude dosah mnohem vyšší než za mlhy nebo deště. To vše díky fyzikálním principům, které způsobují rozptyl paprsku se vzdáleností a překážkami, jako je vlhkost vzduchu.

Lze předpokládat, že za slunečných dnů bude většinu sestřelených cílů zajišťovat železný paprsek, zatímco ve dnech s horším počasím se budou používat antirakety Tamir.

Stojí za zmínku, že Izrael není jedinou zemí, která pracuje na laserových zbraních, lze zde zmínit USA, Velkou Británii, Německo nebo Čínu, ale pravděpodobně se stane první zemí, která zavede energetické zbraně do širšího použití.

Zdroj: redakce, post.com