Hvězda, na které rychle zestárnete. Rok zde trvá 20,5 hodin
Tým astrofyziků objevil binární pár superchladných trpaslíků, kteří jsou tak blízko u sebe, že vypadají jako jedna hvězda, a jejich vzájemná oběžná doba je pouhých 20,5 hodiny. To znamená, že jejich rok je kratší než jeden pozemský den. Je také mnohem starší než podobné systémy, uvádí server Time.
Ultrachladné trpasličí hvězdy pouhým okem nevidíme, ale jsou to nejpočetnější hvězdy v galaxii. Mají tak nízké hmotnosti, že vyzařují pouze infračervené světlo. Abychom je viděli, potřebujeme infračervené dalekohledy.
Tyto hvězdy jsou zajímavými objekty, protože podle teorie by takto blízké hvězdy měly existovat, ale tento systém je prvním, u kterého astronomové pozorovali takovou blízkost.
Je vzrušující objevit tak extrémní systém
Tým astronomů prezentoval své výsledky na 241. zasedání Americké astronomické společnosti v Seattlu. Studii vedl Chih-chun „Dino“ Hsu, astrofyzik z Northwestern University. Systém se nazývá LP 413-53AB.
„Je vzrušující objevit tak extrémní systém,“ řekl Chih-chun „Dino“ Hsu, astrofyzik ze Severozápadní univerzity, který studii vedl. „V zásadě jsme věděli, že by takové systémy měly existovat, ale žádný takový systém dosud nebyl identifikován.“
Před tímto objevem znali astronomové pouze tři ultrachladné dvojhvězdy s krátkou periodou.
Výzkumný tým našel tuto dvojici v archivních datech. Data prošli pomocí Hsuova algoritmu, který modeluje hvězdy na základě jejich spektrálních dat.
Na těchto dřívějších snímcích však byly hvězdy náhodou v jedné linii, takže se jevily jako jedna hvězda. Pravděpodobnost, že se tak stane, je u těsné dvojhvězdy, jako je tato, vysoká.
Tento objev se řadí k dalším, které se tento měsíc dostaly na veřejnost. Velký ohlas získala hlavně úžasná exoplaneta, kterou objevil Webbův teleskop.
Zdroj: Time
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]