Grónští žraloci mohou žít i 500 let. Může to souviset s jejich metabolickou aktivitou, prezentovali vědci na pražské konferenci
Žraloci grónští mohou žít stovky let, ale vědci nikdy nepochopili proč. Nyní vědci možná konečně odhalili tajemství překvapivé dlouhověkosti těchto zvířat, a to jejich neměnný metabolismus.
Žraloci grónští (Somniosus microcephalus) se v průměru dožívají nejméně 250 let, ale potenciálně mohou dosáhnout věku přes 500 let, což z nich pravděpodobně činí nejdéle žijící obratlovce na světě. Tito žraloci žijí v Severním ledovém oceánu a severním Atlantiku v hloubkách až 2647 metrů.
Přesné důvody jejich dlouhé životnosti se daří jen těžko určit. Vědci dlouho předpokládali, že jejich dlouhověkost souvisí s mimořádně chladným prostředím – mohou přežít ve vodách studených až minus 1,8 stupně Celsia.
Nový výzkum, který byl prezentován na konferenci Společnosti experimentální biologie konané v Praze od 2. do 5. července, však naznačuje, že dlouhověkost žraloků by mohla souviset s jejich metabolickou aktivitou, která se zřejmě nemění v čase jako u jiných živočichů, uvádí portál Livescience.
Metabolismus je chemický proces, při kterém enzymy štěpí živiny na energii, a procesy, které tuto energii využívají k výstavbě a opravě tkání. U většiny živočichů se rychlost metabolismu časem snižuje. To vede ke snížené produkci energie, pomalejší opravě a regeneraci buněk a také ke snížené schopnosti odstraňovat buněčné odpadní produkty, které mohou způsobit další poškození buněk.
Překvapivě, když vědci porovnali enzymovou aktivitu žraloků, zjistili, že se v různých věkových kategoriích nemění. Stabilní metabolismus napříč věkem grónských žraloků naznačuje, že nedegenerují jako u jiných živočichů, což je pravděpodobně důvodem jejich dlouhého života.
zdroj: livescience