Dvoumetrová lebka „Mořského monstra“ objevena u britských útesů. Našel ji náhodný kolemjdoucí

Na útesech Dorsetského Jurského pobřeží byla objevena lebka kolosálního mořského monstra. Jedná se o pliosaura, nelítostného mořského plaza, který obýval oceány před asi 150 miliony lety.

Tento dvoumetrový dlouhý fosilní nález je jedním z nejkompletnějších svého druhu, který kdy byl objeven, a poskytuje nové poznatky o tomto pradávném predátorovi.

Jak byla tato fosilní lebka objevena, je mimořádné. Začalo to náhodným nálezem během procházky po pláži nedaleko zátoky Kimmeridge na slavném světovém dědictví Jurského pobřeží jižní Anglie, píše BBC.

Muži objevili špičku čenichu pliosaura ležícího na štěrku. Byla příliš těžká na to, aby ji odnesli, tak si připravili improvizovaná nosítka, aby mohli fosilní fragment bezpečně odnést.

Pliosaur, měřící 10-12 metrů na délku, s čtyřmi silnými ploutvovitými končetinami pro rychlý pohyb, byl vrcholovým predátorem v oceánu. Jeho jídelníček zahrnoval další plazy, jako byli dlouhokrký příbuzný plesiosaurus a delfínem podobný ichtyosaurus. Fosilní důkazy ukazují, že se dokonce živil i jinými pliosauri.

Vědci z celého světa se nyní hrnou do Dorsetu, aby získali nové poznatky o tom, jak tito úžasní plazi žili a dominovaly svému ekosystému. Paleobiologové již zkoumali velké kruhové otvory na zadní části hlavy. Ty jí napovídají o velikosti svalů ovládajících čelisti pliosaura a o silách generovaných při zavírání jeho úst a drcení kořisti.

Zdroj: BBC