Dvě mouchy jednou ranou. Jedinečný způsob, jak snadno a levně vyrábět vodík a pitnou vodu

Vědci z Albertské univerzity vyvinuli nový katalyzátor, který by mohl způsobit revoluci ve výrobě energie a čištění vody. Když se katalyzátor umístí do jakéhokoli druhu vody a dodá se mu malé množství energie, vznikne vodík, který lze přivádět do palivového článku k výrobě elektřiny, a také destilovaná voda, která je bezpečná k pití. Katalyzátor byl objeven téměř úplnou náhodou, když Robin Hamilton vyráběl elektrodu pro univerzitního studenta, který pracoval na projektu využití odpadní biomasy. Smíchal kombinaci prášků a nechal je přes noc odstát ve vodě s úmyslem dokončit práci následující den. Když se ráno vrátil, směs bublala, což byla velmi neobvyklá reakce, jak píše web Phys.

Vědci si uvědomili, že tato specifická kombinace prášků by mohla sloužit jako nový typ katalyzátoru. Katalyzátor, který vytvořili, je vyroben z materiálu, který není toxický a je ho dostatek. Jeho výroba je jednoduchá a levná, což z něj činí cenově dostupnou alternativu k současným katalyzátorům na trhu, které vyžadují drahé materiály, jichž je omezená zásoba.

Jejich katalyzátor lze také použít s jakýmkoli typem vody, což je další faktor, který mu dává výhodu oproti současným metodám výroby vodíku, jako je elektrolýza vody. Kromě toho, že katalyzátor představuje významné zlepšení oproti v současnosti dostupným katalyzátorům, mění také obvykle energeticky náročný proces na něco, čeho lze dosáhnout při mnohem nižších teplotách a s menšími energetickými vstupy.

Jak Hamilton vysvětluje, u vodíkového palivového článku je nejběžnějším způsobem výroby vodíku elektrolýza vody. Při tomto procesu se voda rozdělí na vodík a kyslík, oddělí se a poté se v palivovém článku opět spojí a vyrobí se elektřina. „Pokud smícháte vodík a kyslík a dosáhnete určité koncentrace, jedná se o výbušnou směs. Proto je musíte oddělit, abyste je mohli bezpečně používat. Při naší metodě sekvestrujeme kyslík bez těchto drahých membránových separátorů, které se běžně používají, a můžeme vyrábět vodík a nechat ho jít přímo do palivového článku. Nemusíte ho oddělovat,“ říká Hamilton.

Výzkumníci se zpočátku snaží vytvořit zařízení, která by mohla pomáhat odlehlým komunitám, případně při katastrofách, kdy je problém s přístupem k zemnímu plynu a pitné vodě. Představují si systém „vše v jednom“, který by byl relativně kompaktní a snadno použitelný. „Něco jako SodaStream, ale místo toho, aby stříkal CO2 a získal perlivý nápoj, vypouští vodík, který jde do palivového článku a vyrábí energii,“ říká Hamilton.

Zdroj: redakce, Phys.org