Dlouhodobé pobyty ve vesmíru poškozují astronautům oči. Lékaři tvrdí, že je to problém

V nulové gravitaci se tělní tekutiny hromadí v hlavě a tlačí na oční bulvu. Vědci proto vyvinuli speciální hi-tech spací pytel, který by mohl zabránit problémům se zrakem, uvedl web BBC.

Problémy se zrakem astronautů považují odborníci za vysoce rizikové. Mohly by ohrozit plánované mise na Mars. Od prvních cest na oběžnou dráhu a delších pobytech na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) totiž u astronautů přetrvávají oční problémy známé jako SANS. Jsou spojovány s otokem mozku způsobeným nedostatkem gravitace. 

NASA zdokumentovala problémy se zrakem u více než poloviny astronautů, kteří sloužili alespoň šest měsíců na Mezinárodní vesmírné stanici. Někteří měli potíže se čtením a někdy potřebovali členy posádky, aby jim pomohli s experimenty.

Nedostatek gravitace v prostoru totiž mění způsob, jakým se tekutiny pohybují po těle a může způsobit, že se vznášejí nahoru do hlavy. To vyvíjí tlak na oční bulvy, zplošťuje je a způsobuje otoky zrakového nervu. Nedostatek gravitace doslova přetváří oční bulvy a to je špatné.

„Toto je možná jeden z nejkritičtějších lékařských problémů, které byly objeveny v posledním desetiletí vesmírného programu,“ uvedl v tiskové zprávě Benjamin Levine, kardiolog z Texaské univerzity pracující pro NASA na řešení zdravotních rizik astronautů.  

Levine řídil vývoj speciálního spacího pytle, který by zabránil poškození očí astronautů. Spánek laboratorně testovalo deset dobrovolníků, kteří v hi-tech pytli připevněném od pasu dolů leželi tři dny.

Pytel je v podstatě sací vak, který využívá techniku ​​známou jako „podtlak dolního těla“, aby se zabránilo hromadění tělesných tekutin v oblasti kolem mozku a oka. Zdá se, že futuristický spací pytel by poškození očí mohl zabránit.

Vyřešení tohoto problému je pro dlouhé vesmírné mise zásadní. Například dostat se na Mars a zpět vyžaduje mnohem delší dobu než typický šestiměsíční pobyt na vesmírné stanici. „Zatím nevíme, jak rizikové mohou být další dopady na zdraví při dlouhém letu jako je chystaná mise na Mars,“ řekl Levine. Odstranění očních problémů SANS je určitě dalším krokem, který umožní astronautům cestovat bez obav o své zdraví.

Zdroj: BBC