Česko má po 40 letech dalšího astronauta! Uspěl mezi 22 tisíci uchazeči

Evropská kosmická agentura vybrala 17 nových kandidátů na astronauty z více než 22 500 uchazečů ze všech členských států. V této nové třídě astronautů ESA pro rok 2022 je pět kariérních astronautů, 11 členů záložního týmu astronautů a jeden astronaut se zdravotním postižením, píše server ESA.

Evropská vesmírná agentura (ESA) vyhlásila novou třídu astronautů pro rok 2022. ESA obdržela více než 22 500 platných žádostí a z toho se přihlásilo 257 astronautů s tělesným postižením, kteří budou nazýváni paraastronauti. Jako paraastronaut byl vybrán John McFall. Noví kandidáti nastoupí do služby v Evropském centru astronautů v Kolíně nad Rýnem. Zde podstoupí roční výcvik a poté budou připraveni k další výcvikové fázi vesmírné stanice.

Čech Aleš Svoboda uspěl jako jediný z dvou stovek Čechů, kteří se do projektu přihlásili.

„Pro mne to byl vždycky takový dětský sen. Už jako dítě jsem chodil v Brně do planetária, vždycky jsem se zajímal o vesmír, o letectví a kosmonautiku. A beru to jako takové logické pokračování toho, co dělám teď,“ řekl ve vysílání České televize. 

Svoboda vystudoval univerzitu obrany v Brně, do české armády vstoupil v roce 2005, o tři roky později se stal pilotem. Působí na základně v Čáslavi. ESA v jeho profilu uvádí, že hraje lední hokej a badminton.

ESA vybrala celkově 17 kandidátů (8 žen a 9 mužů) z různých členských států. Generální ředitel ESA Josef Aschbacher vyhlásil 5 profesionálních a 11 záložních astronautů. A právě záložním astronautem se stal Čech Aleš Svoboda. Po více jak 40 letech se tak může stát dalším astronautem původem z Česka, který se podívá do vesmíru. Je to kapitán letectva v armádě a má nalétáno více jak 1 400 hodin. Celkově se na pozici astronauta ESA přihlásilo přes 200 Čechů (167 mužů a 37 žen), ale do nejužšího výběru se dostal pouze Aleš Svoboda, který musel podstoupit rok a půl trvající výběrové řízení, kde se testovaly například jeho schopnosti ve stresových situacích, ale musel projít i důkladnými lékařskými prohlídkami.

Jako záložní astronaut nebude podstoupen ročnímu výcviku, ale zůstane na základně v Čáslavi. Nadále však zůstane v kontaktu s ESA, která mu může nabídnout misi, pro kterou by byl vhodným kandidátem.

Zdroj: redakce, esa.int, ČT