Byla vyřešena záhada temné hmoty? Vědci mají nový klíč

Náš vesmír může mít zrcadlo, tedy protivesmírný protějšek běžící pozpátku v čase od Velkého třesku, který by vyřešil záhadu chybějící temné hmoty ve vesmíru, píše deník Express.

Fyzici zjistili, že přírodní zákony mají tendenci sledovat tři základní parametry – symetrie, náboje, parity, což je pohyb či sekvence pohybů, a symetrii času, souhrnně známé jako CPT symetrie. Vědci se vydali prozkoumat, zda by se toto zjištění mohlo vztahovat nejen na základní interakce ve vesmíru, ale také na samotný vesmír.

Vezmeme-li například neutrina, subatomární částice, které jsou podobné elektronům, ale nemají elektrický náboj a mají minimální hmotnost, předpokládá se, že se vždy otáčejí ve směru hodinových ručiček vzhledem ke směru, kterým se pohybují. Fyzici tomu říkají „levorukost“. Pokud natáhnete ruku tak, aby palec směřoval k vám a vaše prsty byly ohnuté, uvidíte, že se vaše prsty stočí ve směru hodinových ručiček. Protože všechna známá neutrina jsou levotočivá.

Vesmír, jak ho známe, se vyvíjí v čase. Aby se symetrie CPT vztahovala na vesmír, je logické, že naše chápání vesmíru může být pouze polovinou obrazu. Na druhé straně Velkého třesku musí existovat další vesmír, ve kterém běží čas opačným směrem. V tomto „zrcadlovém“ vesmíru by všechny částice měly opačný náboj než protějšky primárního vesmíru, vypadaly by jako převrácené v zrcadle a běžely by z naší perspektivy „zpět“ v čase.

Díky tomu jsou pravotočivá neutrina zajímavým kandidátem na „temnou hmotu“, záhadnou složku vesmíru, jejíž existence je zapotřebí k úplnému vysvětlení pohybu hvězd v galaxiích. Fyzici odhadli, že asi 27 procent vesmíru může být složeno z temné hmoty.

Zdroj: express.co.uk