Břízy pohlcují mikroplasty ze znečištěné půdy. Lze toho využít?

Plastový odpad, zejména pak mirokplasty, ohrožuje životní prostředí nejrůznějšími způsoby. Mezi ně patří i kontaminace půdy prostřednictvím zavlažování odpadními vodami a splašky. Vědci nyní zkoumají zajímavé řešení tohoto problému, když ukazují, jak lze využít břízy k tomu, aby svými kořeny malé plastové částice pohltily. Zprávu přinesl server New Atlas.

Mikroplasty o velikosti menší než 5 mm se začínají objevovat všude, od sněhových srážek v Arktidě po nejvyšší části hory Mount Everest. Drobné plastové částice mohou být také přijímány rostlinami, včetně zeleniny, kterou jíme. Předchozí studie prokázaly, že se hromadí v kořenových systémech, což představuje problém pro kořenové plodiny, jako je mrkev a brambory, ale zvyšuje možnost využití rostlin k řízenému odstraňování plastových částic z ekosystémů.

Vědci tyto poznatky nyní aplikovali na břízy stříbrné a zkoumali možnosti jejich využití pro čištění průmyslových škodlivin a těžkých kovů ze znečištěné půdy. Vzhledem k tomu, že jejich kořeny rostou blízko povrchu půdy, kde je známá vyšší kontaminace mikroplasty, považovali je za vhodného kandidáta pro boj s touto formou znečištění.

Experimenty spočívaly v přidávání mikroplastových kuliček označených fluorescenčními barvivy do půdy bříz stříbrných v květináčích. O pět měsíců později byly kořenové systémy analyzovány pomocí fluorescenční a konfokální laserové skenovací mikroskopie, která odhalila mikroplasty v různých částech kořenového systému u až 17 % stromů.

Tato pilotní studie naznačuje, že bříza má skutečný potenciál pro dlouhodobá řešení sanace půdy – včetně snížení množství mikroplastů v půdě a případně i ve vodě. Je ale třeba ještě prozkoumat míru příjmu mikroplastů a hlavně jejich vliv na krátkodobý i dlouhodobý zdravotní stav stromů.

Zdroj: newatlas.com