Běloruská armáda – postsovětský skanzen, kterého se Ukrajina obává. Co má za vybavení?

Bělorusko se oficiálně neúčastní ruského útoku na Ukrajinu. Nicméně její ozbrojené síly se mohou ukázat jako klíčový prvek, který v případě účasti v probíhajícím konfliktu určí jeho další průběh. Bělorusko má silnou, ale zastaralou armádu, jak píše server Military History. Jaké vybavení má běloruská armáda?

V průběhu let se kolem běloruských ozbrojených sil vytvořilo mnoho mýtů a nedorozumění. Úzká spolupráce mezi Běloruskem a Ruskem, která vyústila ve společné vojenské manévry, by mohla naznačovat, že vojáci Alexandra Lukašenka jsou vybaveni a vycvičeni podobně jako ti ruští. To není pravda.

Téměř veškeré vybavení používané běloruskou armádou je sovětské konstrukce a výroby. Vzhledem k absenci zásadní modernizace je většina z nich na technické úrovni před 30 lety a nedostatečné investice do běloruské armády (Bělorusko na ni vydává 1,3 % HDP) se odrážejí v jejich technickém stavu.

Přínosem Běloruska není vybavení, ale lidé, protože stále udržuje armádu čítající asi 45 000 branců. To se na rozdíl například od Polska projevuje v neustálé rotaci záloh, kdy jsou stárnoucí vycvičení civilisté pravidelně nahrazováni novými vycvičenými.

Obrněné jednotky

Páteří běloruských obrněných sil, které čítají přibližně 600 tanků, jsou staré tanky T-72B. Tyto tanky představují technickou úroveň poloviny 80. let, mají nedostatečné pancéřování, zastaralý systém řízení palby a omezené možnosti boje v noci. Kromě starých tanků T-72 má Bělorusko k dispozici také několik desítek modernějších tanků T-80.

Na ostrově modernosti je asi 40 tanků T-72B3M. Jedná se o dobře hodnocenou ruskou modernizaci, zesílení pancíře a vylepšení mimo jiné systému řízení palby, komunikačních systémů nebo výzbroje, což umožňuje používat moderní, delší munici s většími schopnostmi.

Bojové jednotky

V této kategorii techniky má Bělorusko oproti Urkajině určitou výhodu. A ta je založena na bojových vozidlech pěchoty BMP-2. Novější model se liší především univerzálnější výzbrojí: nízkotlaký kanon z BMP-1 byl nahrazen rychlopalným kanonem ráže 30 mm.

Kromě přibližně 900 vozidel BMP-2 má Bělorusko k dispozici také asi 130 vozidel BMP-1 a asi 150 BMD-1, což jsou obrněné transportéry určené pro výsadek.

Dělostřelectvo

Běloruské hlavňové dělostřelectvo zahrnuje několik stovek sovětských samohybných děl různých typů. Dominuje mu model 2S1 Gvozdika, který je k dispozici v téměř 200 kusech. Bělorusko má k dispozici také soupravy 2S5 Hyacinth-S a 2S3 Acacia.

Samohybné minomety Nona budou pravděpodobně staženy a nejmodernějším dělostřeleckým vybavením je asi tucet exemplářů 2S19 Msta. Msta je relativně nová zbraň vyvinutá koncem 80. let 20. století a je vybavena kanónem ráže 152 mm umístěným v otočné věži na podvozku tanku T-80.

Vyznačuje se vysokou rychlostí palby, až osm výstřelů za minutu, a možností používat mnoho různých typů munice, od typické tříštivé a demoliční až po laserem naváděné a chemické modely.

Raketové dělostřelectvo

Běloruské raketové dělostřelectvo zahrnuje průřez typy zbraní zkonstruovaných v SSSR: odpalovací zařízení Grad, Hurricane a Směrč. Bělorusko má také přibližně 100 odpalovacích zařízení balistických raket Točka a Scud.

Moderní výjimkou a zároveň konstrukcí prezentovanou jako dílo běloruské technické myšlenky jsou odpalovací zařízení Polonez, která jsou v rozporu s Lukašenkovou propagandou s největší pravděpodobností běloruskou verzí čínského systému A200.

Jedná se o moderní zbraně s velkými schopnostmi. Řízené střely mají dolet 200-300 km. Problémem je však nedostatečné financování ozbrojených sil, které vede k pomalému tempu nákupů.

Protiletadlová obrana

Protiletadlové síly se zdají být jednou z předností běloruských ozbrojených sil. Přestože většinu z nich tvoří vybavení zkonstruované ještě v SSSR, část z nich prošla modernizací a mnohé z používaných zbraní prokázaly svou účinnost během války na Ukrajině.

Kromě starších modelů, jako jsou samohybné komplety Vosa, Střela a Tunguska, používá Bělorusko modernizované komplety S-300. Běloruské nebe střeží také nejméně dvě baterie moderního systému S-400, stejné, které brání mimo jiné Moskvu.

Jeho schopnosti jsou hodnoceny velmi vysoko. Dolet raket (v závislosti na verzi) je od 40 do 400 km a systém S-400 může bojovat jak s letadly, tak s balistickými raketami. Jeden systém může být vybaven střelami různých typů, což zvyšuje jeho flexibilitu a dává možnost zvolit optimální zbraň pro boj s konkrétním cílem.

Zdroj: military-history.fandom.com