Astronauti testují ruční 3D tiskárnu, která vyrábí obvazy z jejich vlastních kožních buněk

Přestože Mezinárodní vesmírná stanice má během své téměř 25leté existence skvělé výsledky v oblasti bezpečnosti, neznamená to, že astronauti nejsou vystaveni obrovským rizikům. V případě lékařské pohotovosti nemá posádka přístup k plně vybavené moderní nemocnici a lékařům. Nový vynález by v tomto mohl pomoci, informuje server ZME science.

Astronauti na palubě Mezinárodní vesmírne stanice v současné době testují novou 3D tiskárnu s takzvaným bioinkoustem, která je schopna vytvářet tkáňové struktury z kožních buněk samotných astronautů. Ruční biotiskárna, která vypadá podobně jako dávkovač lepicí pásky, by se používala k aplikaci obvazu tvořícího tkáň na místo poranění.

Zařízení Bioprint FirstAid vyvinula Německá kosmická agentura (DLR) a nedávno zařízeni dorazilo na Mezinárodní vesmírnou stanici při příležitosti 24. zásobovací mise společnosti SpaceX.

Tradiční 3D biotiskárny jsou objemné a vyžadují zdlouhavou kultivační fázi, aby náplasti dozrály. Toto zařízení je naproti tomu dostatečně malé, abyste ho mohli držet v ruce.

Při demonstraci technologie se prozatím nebudou používat skutečné lidské buňky, ale fluorescenční mikročástice. V kombinaci se dvěma rychle tvrdnoucími gely vytvoří tyto mikročástice krytí rány podobné sádře, které bude vytištěno na astronautovu ruku nebo nohu pokrytou fólií a odesláno na Zemi k dalšímu testování.

Tkáňové vrstvy mohou ve stavu beztíže ve vesmíru fungovat jinak, než jak fungují zde na Zemi, a proto vědci přijímají předběžná opatření, než dovolí takové zařízení použít v případě skutečné lékařské pohotovosti.

Kožní náplasti, vyrobené touto biotiskárnou, pro hojení ran by obsahovaly buňky cílového pacienta, čímž by se snížilo riziko odmítnutí. Tato technologie by se mohla ukázat jako užitečná i při lékařských pohotovostech na Zemi, protože lékaři a zdravotníci by mohli zařízení použít přímo v místě zranění, aniž by museli pacienta převážet do nemocnice.

Zdroj: zmescience.com