Astronauti se připravují na misi SpaceX Crew-4 na ISS, která proběhne příští měsíc

Astronauti provádějí poslední přípravy na misi na Mezinárodní vesmírnou stanici, která se uskuteční příští měsíc, informovala NASA na svém webu.

Astronauti NASA Kjell Lindgren, Robert Hines, Jessica Watkinsová a astronautka ESA (Evropské kosmické agentury) Samantha Cristoforettiová mají v pátek 15. dubna odstartovat na palubě kosmické lodi SpaceX Crew Dragon na vrcholu rakety Falcon 9 ze startovacího komplexu 39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Zatímco Lindgren a Cristoforettiová již ve vesmíru byli, pro Hinese a Watkinsovou bude mise Crew-4 první takovou cestou.

Posádka se na svou nadcházející misi připravovala v centrále společnosti SpaceX v kalifornském Hawthornu a také v Kennedyho vesmírném středisku. Přípravy zahrnují simulační cvičení na palubě simulátoru kosmické lodi Crew Dragon, který je vybaven realistickým hardwarem, displeji a sedadly.

Součástí výcviku Crew Dragon je seznámení se s rutinními úkoly, ale také, což je důležitější, naučit se, jak řešit neočekávané situace na palubě kosmické lodi, jako jsou například poruchy systémů.

„Velitel Lindgren a pilot Hines zaujali svá místa na prostředních sedadlech s přístupem k letovým displejům, které budou používat ke sledování stavu kosmické lodi a v případě potřeby k ručnímu ovládání lodi,“ uvedla NASA.

Dubnová mise Crew-4 se uskuteční 20 měsíců po prvním letu společnosti SpaceX s posádkou, při němž astronauti NASA Doug Hurley a Bob Behnken využili kosmickou loď Crew Dragon k cestě na vesmírnou stanici a zpět v rámci zkušební mise Demo-2.

Zdroj: nasa.gov