Architekti dostali úkol připravit návrh sídliště pro rok 2075. Zvítězil návrh, který má uprostřed stodolu. Je to návrat k přírodě

Sídliště, ve kterém dnes většinou žijeme, je už poměrně zastaralé. Ukazuje se, že za 50 let se to může změnit.

Svět v roce 2075 se může podobat pouze tomu současnému. Koneckonců před 50 lety by těžko někdo předvídal, že nezbytnou součástí pohodlného bydlení bude parkovací místo. Mezitím účastníci soutěže Ekologicky šetrné bydlení Architecture dostali podobný úkol: navrhnout sídliště pro rok 2075.

Návrh sídliště měl sladit minulost s budoucností, ale také podpořit rozvoj technologií a podpořit sousedskou integraci. Jako nejlepší nápad se ukázala práce studentů Fakulty architektury Technické univerzity ve Vratislavi.

Podle architektů budoucnosti by ideální sídliště mělo obyvatelům poskytovat víc než jen soukromí a pocit bezpečí. Prostředí, ve kterém žijeme, musí také podporovat naše duševní zdraví. Mělo by nám tedy poskytovat kontakt s přírodou a podporovat socializaci.

Sídliště budoucnosti zohledňuje tři obytné zóny. Samostatně stojící rodinné domy koexistují s řadovými domy a vícebytovými budovami, jejichž součástí jsou i ubytovny. Zdá se, že to není nic nového, ale v projektu nechybí prostor pro obvyklá veřejná prostranství. Nejde však jen o obchody, místa pro služby a několik laviček.

Sídliště 2075 je soběstačné a podařilo se do něj umístit ovocný sad a permakulturní zemědělství. Své místo zde má i řada vertikálních farem, zatímco vedle obchodů je naplánováno komunitní centrum a co-workingové zóny vepsané do přírody.

Ukázalo se, že způsob, jak tato zdánlivě vzdálená řešení skloubit, spočívá ve využití toho, co už tu je, a dát tomu novou funkci. Vítězný návrh počítá s revitalizací historické stodoly..

Tento objekt diktuje estetiku projektu, ale ostatní stavby nejsou volně přístupnými prvky. Jsou vyrobeny z nenáročných stavebních materiálů, vnucují stávajícímu objektu nové funkce a dodávají mu dynamiku.

Zdroj: Gadzetomania