Francie poprvé vypustila dron z ponorky s jaderným pohonem

Francie poprvé vypustila bezpilotní dron (UAV) z ponorky s jaderným pohonem, oznámila námořní skupina. Francie se po USA a Izraeli stala třetí zemí, která vypustila UAV z ponorky s jaderným pohonem, uvádí server Warnews247.

Testy provedla společnost Naval Group, francouzské námořnictvo a výrobce dronu společnost Diodon. Dron byl vypuštěn z jaderné ponorky francouzského námořnictva třídy Rubis. Dron byl opatřen vodotěsným ochranným krytem.

Jakmile se dostal na povrch, kryt se otevřel a dron se začal vzdalovat. Francouzská ponorka poté zvedla svou komunikační anténu, aby navázala datové spojení s dronem. Jakmile byla navázána komunikace, dron poskytl živý obraz ze své kamery přímo do konzole operátora.

Podle francouzského ministerstva obrany dron pomůže ponorce rozšířit perimetr a horizont jejích senzorů a schopností. Dron může shromažďovat zpravodajské informace, provádět sledovací a průzkumné operace nebo doručovat malé balíčky speciálním silám na bojišti.

V protiponorkovém boji platí, že čím blíže je ponorka k cíli, tím větší je riziko odhalení nepřátelskými silami.

Vypuštěním dronu mohou nyní ponorky zasáhnout své cíle z bezpečnější vzdálenosti. Navíc UAV umožňuje ponorce zasáhnout více cílů současně.

Zdroj: warnews247.gr, diodon-drone.com