Luxusní kosmetika pro ženy nemusí být drahá. Při výběru se vždy řiďte složením

Pod pojmem luxusní kosmetika pro ženy si mnoho lidí představí drahé značkové pečující a dekorativní přípravky. Vysoká cena a známá značka však nejsou vždy zárukou kvality. Na trhu existuje celá řada vynikajících kosmetických přípravků, o kterých člověk nemá ani tušení a cenou se vyrovnají konvenční kosmetice. Pokud chcete vědět, podle čeho kvalitu beauty produktů hodnotit, když je vidíte poprvé v životě, přečtěte si následující řádky.

Luxusní kosmetika pro ženy všech generací

Každá žena chce být krásná a zdravá, a to bez ohledu na svůj věk. Na světě potkáme řadu mladých dívek, které kvůli  používání nevhodné kosmetiky vypadají mnohem starší a jejich pleť je unavená a suchá. Stejně tak je ale možné setkat se s postaršími dámami, kterým by leckterá “dvacítka” mohla jejich mladistvý vzhled závidět. Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují to, jak člověk vypadá – od genetických dispozicí a každodenní stres až po prostředí, ve kterém se pohybujete.

Některé věci však ovlivnit jdou, a jednou z nich je volba kosmetických přípravků. Pokud se spokojíte s tím nejlevnějším, co trh nabízí, aniž byste si ověřili složení daného produktu, pak pravděpodobně nedocílíte takových výsledků, jako dámy, jež nad nákupem kosmetiky více přemýšlí a není jim lhostejná péče, kterou svému tělu dopřávají. Přitom v podstatě stačí jen zaměřit se na to, co by dané produkty měly nebo neměly obsahovat.

Pozor na nevhodné konzervanty

Kosmetické přípravky obsahují takzvané konzervanty, které slouží především pro zabránění šíření mikroorganismů. Stejně jako je tomu například u cholesterolu, také zde existují ty dobré a ty špatné. Vhodné konzervanty jsou přírodního původu a často bývají schváleny určitými certifikačními a kontrolními institucemi. Mezi ty špatné, kterým byste se raději měli vyhnout, patří například následující:

  • parabeny,
  • formaldehyd,
  • methylisothiazolinone a benzisothiazolinone,
  • BHA a BHT (Butylated Hydroxyanisole a Butylated Hydroxytoluene),
  • triclosan.

Tenzidy v pečující kosmetice

Povrchově aktivním látkám, jejichž účelem je usnadnit rozpouštění a odstraňovat nečistoty, se říká tenzidy. Kromě toho, že je najdete v čistících prostředcích, vyskytují se také v některých kosmetických produktech. Nejčastěji se s nimi můžete setkat v mýdlech, sprchových gelech a šamponech. Opět i zde platí pravidlo, že existují dobré i špatné varianty. Vhodný tenzid je například Sodium Coco Sulfate. Mezi ty, které mohou přinést více škod než užitku, pak patří:

  • SLS nebo SLES (Sodium Lauryl Sulphate nebo Sodium Lauryl Ether Sulphate),
  • PEG a PPG (Polyethylen Glykol a Polypropylen Glykol),
  • DEA, MEA, TEA (Diethanolamine, Monoethanolamine, Triethanolamine).

Mikroplastům se vždy vyhněte

V neposlední řadě je potřeba zmínit nechvalně známé mikroplasty, které jsou bohužel také součástí některých kosmetických přípravků. Pakliže nějaký produkt obsahuje mikroplasty, měli byste jej rovnou ze svého spotřebního koše odstranit. Tyto malinkaté částečky jsou totiž zásadním zdrojem znečišťování vod na naší planetě a nedají se žádným způsobem odstranit. Nejčastěji je najdete v peelingových přípravcích, které slouží k odstranění odumřelé kůže a nečistot. Až budete zkoumat složení nějakého beauty produktu, dejte si pozor, zda neobsahuje následující složky:

  • nylon,
  • polyethylen (PE), 
  • polytetrafluorethylen (PTFE), 
  • polypropylen (PP), 
  • polyethylentereftalát (PET), 
  • polymethylmethakrylát (PMMA).

Víme, že existuje daleko více škodlivých látek, které v nekvalitní konvenční kosmetice můžete najít. Zde jsme vám ale představili alespoň ty nejzásadnější z nich, na něž byste si měli dát obzvláště pozor, abyste ochránili nejen sebe, ale také prostředí, ve kterém žijete. Teď už víte, jakým konzervantům a tenzidům se vyhnout, a že musíte kontrolovat i přítomnost mikroplastů v kosmetice.

A jaké přípravky máte ve své koupelně vy? Řešíte při nákupu kosmetiky její složení nebo vás to nikdy nenapadlo? Nebojte se sdělit nám své postřehy v komentářích!