Toto je nejlepší pohloha na spaní pro seniory. Zmizí bolesti kloubů a páteře a zlepší partnerský život
Také se vám stává, že se ráno probudíte a cítíte se jako po souboji? Záda bolí, klouby protestují a přemýšlíte, co jste dělali celou noc, že vám je tak mizerně. Možná vás překvapí, že za většinou těchto nepříjemností stojí nesprávná spánková poloha. Protože už tak obyčejná věc, jako je poloha, může zásadně ovlivnit, jak se ráno cítíte.
Mezi nejlepší spánkové polohy, které výrazně ulevují od bolesti zad a kloubů, patří podle odborníka na držení těla při spánku Jamese Leinhardta pozice nazvaná příznačně Snílek. Pod tímto poetickým názvem se skrývá poloha na boku s polštářem strategicky umístěným mezi koleny a kotníky. V této poloze udržíte během spánku svá ramena, kyčle, kolena i kotníky krásně v jedné rovině. Díky tomu bude celou noc vaše páteř dokonale narovnaná a uvolněná.

Pozice Snílek: Spása pro záda i partnerský vztah
Proč je zdravá poloha během spánku tak důležitá? Když páteř během spánku není ve správné poloze, svaly jsou v napětí, klouby trpí a ráno se probouzíte bolaví. Když ale polštář vložíte mezi kolena a kotníky, vytvoříte ideální podmínky pro regeneraci svalů a kloubů. Navíc tato poloha podporuje intimitu s partnerem, protože při ní dochází k uvolňování hormonu oxytocinu.
Na čem a jak spát, aby záda netrpěla
Kromě správně zvolené polohy byste neměli podcenit ani výběr matrace a roštu. Matrace by měla být přiměřeně tvrdá, aby poskytovala dostatečnou oporu. Obecně platí, že příliš měkké matrace škodí stejně jako ty tvrdé. Ideální jsou ortopedické matrace, které respektují přirozené zakřivení páteře a dobře rozloží tlak těla. Rošt by měl být kompatibilní s typem matrace a ideálně polohovatelný, což ocení zvláště lidé s chronickými bolestmi.
Matraci byste měli vyměnit zhruba každých sedm let, protože se postupně opotřebovává a ztrácí své podpůrné vlastnosti. Hlavu byste měli mít ve stejné výšce jako zbytek těla a krk by měl být vždy správně podložen, proto volte polštář, který přirozeně vyplní prohlubeň v zakřivení krční páteře mezi hlavou a rameny, aniž byste hlavu jakkoli nakláněli nebo zvedali.
Jaký vliv mají další spánkové polohy
Kromě polohy Snílka odborníci zmiňují jako zdravou volbu také spaní na zádech s polštářem pod koleny, protože udržuje přirozené zakřivení páteře a zabraňuje bolestem zad. Naopak jako nejméně vhodná poloha je považována ta na břiše, protože nutí páteř do nepřirozeného prohnutí a zbytečně namáhá krční obratle kvůli vytočení hlavy na stranu. Nicméně, spaní na břiše je podle odborníků nejvhodnější pro ty, kteří chrápou.
Tím, že se otevřou dýchací cesty, dojde i ke zmírnění chrápání. V takovém případě si ale pořiďte tvrdou matraci, která zamezí, aby se vaše břicho a boky příliš propadly dolů a vy tak namáhali páteř. Polštář volte co nejtenčí, nebo ho nepoužívejte vůbec. Díky tomu zabráníte vychylování krku do stran nebo zaklánění hlavy. Když tenký polštář vložíte pod boky, vyrovnáte páteř ještě více a uvolníte tlak.
Kolik hodin spánku potřebujeme
Pokud chcete, aby se vaše tělo dostatečně regenerovalo, snažte se spát přibližně 7 až 8 hodin denně. Přitom kvalita spánku hraje větší roli než jeho délka. Kvalitní spánek můžete podpořit nejen správnou polohou a matrací, ale také pravidelným režimem. Proto choďte spát vždy ve stejnou dobu a stejně tak pravidelně vstávejte. Před spaním se nedívejte do obrazovek elektronických přístrojů a raději si přečtěte knížku.
Další tipy proti bolestem zad a kloubů
Kromě správné spánkové polohy můžete od bolestí zad a kloubů svému tělu pomoci pravidelným pohybem, například chůzí, plaváním nebo cvičením jógy. Vyzkoušet můžete také jemnou ranní rozcvičku, která svaly protáhne a připraví je na nový den. A nezapomeňte na hydrataci, také dostatek tekutin pomáhá udržovat pružnost kloubů a svalů.