Spánek na tomto boku je zdravotní risk. Senioři jsou ohroženi nejvíce
Kvalitní spánek je důležitý pro načerpání dostatku energie, ale i pro pevné zdraví. Nejspíš už jste někdy sami zažili období, kdy váš spánek nebyl zrovna ukázkový. To se pravděpodobně poměrně rychle projevilo formou únavy či zdravotních potíží. Odborníci potvrzují, že pokud budete spát ve správné poloze, můžete tím podpořit své zdraví, nebo alespoň zmírnit příznaky potíží, které už vás nějakou dobu trápí.
Spánek je téma, které se týká každého z nás. A každý může mít svou oblíbenou polohu, díky které rychle usne a spí se mu dobře. Jenže co když se ráno probouzíte polámaní, s nedostatkem energie a zablokovaným krkem? Právě nesprávně zvolená poloha může být důvodem, proč se ráno necítíte dobře.

Spánek na boku je lepší, než si myslíte
Někdo rád spí na zádech, jiný na břiše a někteří nedají dopustit na spánek na levé straně. Pak jsou tu ještě ti, kteří během noci vystřídají všemožné polohy a žádná jim není dostatečně dobrá. Věděli jste, že i když spíte ve stejné poloze spoustu let, s přibývajícím věkem pro vás už nemusí být vhodná?
Spánek na boku může mít spoustu zdravotních výhod, mezi které patří zmírnění bolestí kloubů a dolní části zad, včetně zmírnění bolestí pocházejících z chronických onemocnění, jako je například fibromyalgie. Spánkem na boku podporujete také svůj mozek, protože se při této poloze lépe odplavují vedlejší toxické produkty. Tento mozkový odpad zahrnuje beta amyloid, látku nacházející se v mozku lidí s Alzheimerovou chorobou. Zdravotní benefity se však liší podle toho, na jakém boku spíte.
Spánek na levé nebo pravé straně? Odborníci mají jasno
Asi by vás nenapadlo, že spánek na levé či pravé straně může ovlivnit vaše zdraví, ale je to pravda. Obecně se doporučuje spát na pravé straně těm, kteří mají potíže se srdcem. V takovém případě můžete své srdce chránit před zbytečnou zátěží. Několik výzkumů potvrdilo, že se srdce při ležení na levé straně vlivem gravitace mírně posunuje. To pro zdravého člověka nepředstavuje žádný problém, ale pro nemocného to může být nadměrná zátěž a zdravotní risk v podobě špatného dechu a dalších potíží.
Spánek na levé straně podle odborníků podporuje trávení. Pálení žáhy, zažívací potíže a refluxní choroba jícnu, to vše jsou nepříjemné potíže, které trápí zejména seniory. Pokud budete spát na levé straně, můžete tímto způsobem ulevit svému žaludku, díky čemuž se tyto potíže alespoň částečně zlepší. Pokud vás tedy podobné potíže trápí a víte, že spíte na pravé straně, zkuste polohu vyměnit a uvidíte, jestli se budete cítit lépe. Může se vám výrazně zlepšit kvalita spánku. Pokud vás trápí reflux, může vám pomoci také použití většího polštáře či pěnové podložky, abyste měli hlavu výše než hrudník.
Spánek na boku je vhodnější pro osoby, které trápí chrápání. Nejspíš jste si u sebe či partnera sami všimli, že chrápání je při spaní na zádech horší. Raději se však ujistěte, že netrpíte spánkovou apnoe.

Spánek na zádech podporuje páteř
Ptáte se, jestli je vhodný spánek na zádech? Samozřejmě! Oceníte jej zejména v případě, pokud potřebujete svým zádům ulevit od bolesti. Tato poloha snižuje tlak vyvíjený na páteř, se správně zvolenou matrací a polštářem pak může podporovat vyrovnání páteře. Spaní na zádech má pozitivní účinky i v případě, pokud vás trápí bolesti krční páteře. Pokud použijete kvalitní polštář, který vám podepře hlavu, můžete se zbavit také bolestí hlavy a ucpaného nosu.
Mladí lidé často spí v nesprávných polohách, ale většinou je to zdravotně příliš neomezuje, starší lidé jsou na tom ale o dost hůře. Nejen, že mají mnohdy kratší a méně kvalitní spánek, ale také jsou citlivější na přeležení, zablokování krku a různé bolesti kloubů. Ti by proto neměli riskovat a zvolit takovou polohu pro spánek, která je pro ně nejvhodnější.