Je mi 35 let, nemám vzdělání a už dávno nemusím pracovat. Řídil jsem se totiž touto radou
Je mu 35 let, nemá vysokou školu, nemusí každý den vstávat brzy ráno do práce a přesto má účet plný peněz. Tohle je příběh pana Tomáše P., který si ve svém životě splnil svůj sen. Stačilo mu řídit se jednou radou.
Někdy stačí následovat jednu radu a váš život se obrátí vzhůru nohama. Přesně to byl případ pana Tomáše.
Nikdy nepatřil mezi studenty, kteří by ve třídě vynikali. Měl přirozený zájem o svět kolem sebe a věnoval se hromadě zálib. Poslouchat ale dlouhé hodiny učitele v lavici? „Škola mě nikdy nebavila. Vždycky jsem si jen představoval, co všechno jiného a mnohem zajímavějšího bych mohl dělat namísto těch nekonečných hodin v lavici. Učitelé nám říkali, jak je vzdělání důležité pro naši budoucnost. Myšlenka na další roky strávené ve škole mě ale upřímně děsila,“ vzpomíná.

Jeden malý sen
Právě jeho nechuť ke školskému systému byla hlavním důvodem, proč už na střední začal koketovat s myšlenkou založit si firmu. Být sám sobě pánem, mít lidi, kteří by pro něho pracovali, a vydělávat mnohem víc, než by mu konvenční zaměstnaní mohlo kdy přinést. Jako kterýkoliv jiný člověk v jeho věku měl ale strach pustit se do podnikání hned po maturitě. Kde vezme peníze? Jak se to vůbec dělá? A co když se mu nebude dařit? Neměl by raději jít na vysokou, nasbírat pracovní zkušenosti a teprve v pozdějších letech se pustit do podnikání na vlastní pěst? Podobně to dělala přece i řada jiných lidí. Jen blázen by se pustil do nejistého byznysu hned ve dvaceti, honilo se mu tehdy hlavou.
Se svými sny se svěřil i nejbližším příbuzným, ale odezva byla podobná. Tedy až na jednoho člověka.
Dědova rada
„Můj děda byl vždycky trošku odlišný člověk. V životě se moc neřídil konvencemi a dělal si věci po svém. Právě on mi dal radu, která mi dodala odvahu následovat své tužby. Když jsem se mu na jedné návštěvě svěřil se svými záměry, myslel jsem, že mě jako ostatní v rodině bude od toho odrazovat. K mému překvapení byl ale z mých slov nadšený a poradil mi, ať začnu co nejdřív, dokud ještě nemám vlastní rodinu, stále bydlím u rodičů a mohou si dovolit víc riskovat. „Ideální okamžik nikdy nenastane. Nejlepší čas je vždycky teď,“ prozradil Tomášovi děda.
E-shop s výživovými doplňky
Protože ve svém volném čase rád navštěvoval posilovnu a zajímal se o zdravý životní styl, po maturitě se rozhodl rozjet e-shop specializující se na doplňky stravy. Peníze pro rozjezd mu poskytl právě děda. Objednávky první posílal z domu. Jak se zvyšovala poptávka, za utržené peníze si byl schopný pořídit svou první kancelář se skladem a následně prodejnu.
Dnes je mu 35 let a jeho společnost se natolik rozrostla a znásobila svůj zisk, že za něho téměř všechnu práci odvádí jiní lidé. Rozhodnutí nejít tradiční cestou nelituje a doporučuje to i ostatním mladým. „Když se vám to nepovede, pořád budete mít ještě celý život před sebou. A pokud to vyjde, můžete zažít něco velkého,“ uzavírá své povídání.

Generace Z podniká v online světě
I když se příběh pana Tomáše může zdát ojedinělý, jeho mládežnický sen rozhodně nebyl neobvyklý. Průzkumy ukazují, že až 72 % středoškoláků si chtělo v budoucnu rozjet vlastní podnik. Trend doby je přitom jasný. Většina mladých podnikatelů z generace Z působí v online světě, ať už se jedná o sociální sítě, vedení webu nebo prodávání zboží přes online tržiště.
Studie rumunských vědců z letošního roku pro změnu odhalila, že o vlastní byznys jeví nejvíce zájem jedinci, kteří zároveň studují a pracují.