Tohle Češi běžně vozí na dovolenou. Mimo EU za to hrozí pokuta 10 milionů
Mnozí lidé vůbec netuší, že při odjezdu ze země platí určitá pravidla, která je nutné dodržovat. Při porušení riskují tučné pokuty, které musí zaplatit, jelikož neznalost zákona nikoho neomlouvá. Spousta omezení platí také v případě, že cestujete letadlem, a to zejména kvůli bezpečnosti posádky.
Ať už odjíždíte pryč z Česka nebo cestujete z nějaké země zpět do České republiky, ve většině případů to s sebou nese pravidla, která musíte dodržovat. Týká se to i peněz. Pokud tedy míříte na dovolenou mimo EU a plánujete si koupit něco cenného, případně si chcete svou cestu maximálně užít, dejte si pozor na to, jakou s sebou vezete hotovost.

Převoz peněz přes hranice má své limity
I když máme při cestování obrovskou svobodu a můžeme si cestovat kdy chceme a kam chceme, určitým pravidlům se určitě nevyhneme. Ta platí například při převozu peněz přes hranice. Pokud u sebe budete mít víc peněz, než je povoleno a nenahlásíte tuto skutečnost na celnici, pak riskujete ohromnou pokutu dosahující až 10 milionů korun.
Jedná se o nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1672 ze dne 23. října 2018 o kontrolách peněžní hotovosti vstupující do Unie nebo jí opouštějící a o zrušení nařízení (ES) č. 1889/2005. V České republice je pak tato povinnost upravena v § 41 zákona č. 253/2008 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „AML zákon“).
A jaký obnos peněz tedy musíte při převozu přes hranice Evropské unie nahlásit? Jedná se o částku 10 000 eur, tedy přibližně 250 000 Kč. Nejedná se pouze o eura či koruny, ale celkově o platidla v jakékoli cizí měně a další platební prostředky, kterými může být například zlato, cestovní šeky či peněžní poukázky směnitelné za peníze, ale i cenné papíry a další. V takovém případě musíte písemně oznámit celnímu orgánu dovoz i vývoz přesného obnosu peněz, a nechat je zkontrolovat.
“Nesplnění oznamovací povinnosti při přeshraničních převozech podle § 41 AML zákona je přestupkem podle § 50 AML zákona, a lze za něj uložit pokutu do 10 000 000,- Kč,” upozorňuje Finanční analytický úřad.
Co nesmíte převážet letadlem
V případě cestování letadlem jsou pak kvůli bezpečnosti pravidla mnohdy ještě přísnější a některé věci si nepřevezete vůbec. Pochopitelně se jedná zejména o nebezpečné předměty jako jsou například ostré předměty, zbraně, nebezpečné chemikálie či výbušniny. Některé věci lze převážet v odbaveném zavazadle, jiné není možné přepravit vůbec. V takovém případě byste tyto věci museli na letišti vyhodit, jinak byste nebyli vpuštěni do letadla.

Do kabinového zavazadla nesmíte dát ani ostrý předmět přesahující 6 cm, což může být například i pinzeta nebo vývrtka. Do letadla byste si nemohli vzít ani deštník s ostrým koncem. Pokud ostré věci nesmíte mít v letadle, většinou je můžete mít alespoň v odbaveném zavazadle. Může se jednat o některé typy baterií, které by mohly způsobit požár, ale také lihoviny s obsahem alkoholu nad 70 %. Nesmíte si s sebou brát ani napodobeniny zbraní nebo výbušnin.
Veškeré zákazy mají své důvody. Nejčastěji je to kvůli bezpečnosti, respektování pravidel mezinárodní spolupráce, ale i ochrana kulturního dědictví či ekonomické důvody. Abyste se vyhnuli problémům, doporučuje se před každou cestou zjistit informace o zemi, ze které odjíždíte, ale i o té, do které přijíždíte.