Tyto stránky jsou nebezpečím pro české důchodce. Přijdou na nich o peníze i důstojnost
Senioři patří mezi nejzranitelnější skupinu obyvatel. Jejich důvěřivosti a nepřílišné zkušenosti s pohybem v online prostoru zneužívá nová generace podvodníků pohybující se ve virtuálním prostředí. Následky bývají fatální. V mnoha případech dokážou podvodníci připravit nic netušící seniory i o celoživotní úspory.
Jedním z odvěkých typů podvodů jsou falešné seznamky. Už dávní sňatkoví podvodníci věděli, že útok na lidskou potřebu blízkosti a touha po lásce jsou zlatý důl. Jen se tento druh podvodu přesunul z lázní na anonymní internet. Vše začíná vždy jako na první pohled nevinná online známost, která má v mnoha případech velmi hořký konec. Čím dál více českých seniorů se stává obětí takzvaných milostných podvodů, které začínají laskavým pozdravem od atraktivního cizince a končí rozbitými iluzemi i prázdným bankovním účtem. Nejčastěji se podvodníci vydávají za vojáky, lékaře nebo inženýry pracující v zahraničí, kteří zpočátku nepůsobí podezřele. Jak se „vztah“ vyvíjí, přichází prosby o pomoc. Potřebují přispět na letenku, vízum nebo léčbu. Důvěřivý senior, který touží po blízkosti a pochopení, peníze odešle. Zůstane však sám, bez prostředků a často i s hlubokým pocitem ponížení.

Milostný scénář jako nástroj manipulace
Podvodníci bývají obvykle extrémně trpěliví a neuvěřitelně vynalézaví. Měsíce si s obětí dopisují, píší romantické verše, budují důvěru a vykreslují budoucnost plnou lásky a společného života. Osamělí senioři, kteří jsou rádi, že si s nimi někdo pravidelně píše, postupně ztrácejí ostražitost. Jak upozorňují zpravodajské servery i výpovědi obětí, nejde o náhodné případy. V pozadí často stojí dobře organizované kriminální skupiny ze zahraničí. Okradený senior z Chomutovska například přišel o všechny úspory, protože věřil, že sympatická dáma, kterou poznal na online seznamce skutečně přiletí. Namísto toho zůstala jen prázdná peněženka a pocit zrady.
Od vztahu k vydírání
Některé příběhy však nekončí pouze finanční ztrátou. K obzvlášť zákeřným taktikám patří vydírání intimními materiály, které oběti v dobré víře pošlou svým „partnerům“. Jakmile se senior zdráhá poslat další peníze, následuje výhružka: buď zaplatí, nebo budou fotky a videa rozeslány rodině, přátelům či veřejnosti. Tento způsob nátlaku je pro starší lidi často natolik ponižující a psychicky náročný, že raději mlčí a dál platí. Někteří se z obavy před ostudou nikomu nesvěří, a právě proto mohou být vydíráni opakovaně. Pocit studu a izolace pak hraje podvodníkům do karet.
Neviditelní a přesvědčiví
Vztahoví podvodníci mistrně ovládají umění manipulace. Umí si vymyslet dojemný příběh, perfektní profil i výmluvy, proč se nemohou sejít osobně. Často se vydávají za ovdovělé muže, ženy v nouzi nebo odborníky v zahraničí. Vždy mají nějakou překážku: ztracené doklady, nemoc, nedostatek peněz na cestu. Pochybnosti může rozptýlit například žádost o video hovor, při němž požádáte, aby vám na kameru zamávali nebo ukázali dnešní noviny. Pokud se vymlouvají, máte skoro jistotu, že máte tu čest s podvodníkem. Ověřit můžete i jejich fotky, protože mnoho podvodníků používá snímky z fotobank nebo profilů nic netušících osob.

Snadná kořist
V mnoha případech se oběti neobrátí ani na policii, protože se stydí, že naletěly. Jiní navzdory varování svých blízkých peníze posílají dál v naději, že jejich internetová láska přece jen existuje. Typickým případem může být příběh muže z Olomoucka, který věřil, že jede na letiště vyzvednout svou partnerku. Ta samozřejmě nikdy nepřiletěla. Později muž zjistil, že šlo o sofistikovaný podvod. Smutné je, že podobné scénáře se stále častěji opakují. Senioři jsou totiž pro podvodníky snadným terčem, protože disponují naspořenými finančními prostředky, cítí se osaměle a často jsou velmi důvěřiví.
Co dělat, když vás někdo láká do pasti
Základní obranou proti těmto hrozbám je zdravý skepticismus a otevřená komunikace. Nikdy neposílejte peníze osobě, kterou jste nikdy neviděli naživo. Nepřijímejte žádosti o přátelství od podezřelých profilů s dokonalými fotkami a smutnými příběhy. Nesdílejte citlivý obsah, který by mohl být zneužit proti vám. Důležité je též mluvit o svých pochybnostech s rodinou nebo přáteli. Podvodníci totiž sází na to, že se budete stydět. Pokud se už stane, že naletíte, ihned kontaktujte banku, změňte hesla a vše nahlaste policii. Každá informace může pomoci ochránit někoho dalšího.