Kvíz české gramotnosti: 10 otázek ze základky, na kterých vyhoří i inženýři s vysokou školou
Každý člověk občas tápe, jak se co píše. Jaké i/y se píše ve slově víska nebo jestli se ve slově tchyně píše ypsilon s čárkou či ne? Čeština je zkrátka jazyk plný výjimek a různých složitostí, se kterými si občas neví rady ani studovaný člověk s několika tituly. V následujícím kvízu můžete své znalosti ohledně gramatiky a celkové gramotnosti otestovat i vy.
S češtinou mají největší problém samozřejmě cizinci. Chtějí-li se však pustit do studia českého jazyka, mají k tomu k dispozici speciální web. Ten vytvořila Masarykova univerzita v Brně, na které v současnosti studuje více než 5 tisíc cizinců. Jeden z těchto studentů, původem z Izraele, potvrdil, že čeština je jako jazyk velice náročná: „Bylo velice těžké kombinovat studium jazyka a lékařství. Nebylo to jednoduché, gramatika je těžká.“ Právě jemu a ostatním studentům ze zahraničí web s lekcemi češtiny pomohl k úspěšnému dokončení studia. Zátěžovým testem je pro cizince hlavně pochopení pádů.
Česká gramatika není zrovna snadná, pro gramotnost je však důležitá
To, jak se český jazyk mění a vyvíjí, určují hlavně lidé sami. Ze Slovníku spisovné češtiny, Internetové jazykové příručky a dalších zdrojů zjistíte, která slova jsou považována za spisovná. Ve spisovné češtině se totiž píší knihy, časopisy a užívá se i v televizi. Je to jazyk, který má jasně daná pravidla, je rozvinutý a bohatý. Naopak nespisová slova jsou ta, která slyšíme v běžné řeči. Nejsou však považována za správná v psaní a ve formálních situacích.
Obecně platí, že český jazyk je těžký a ne nadarmo jej američtí lingvisté zařadili hned na páté místo světové obtížnosti. V českém jazyce navíc i Češi často dělají chyby. Většina lidí třeba dodnes nezná rozdíl mezi slovy holt a hold a toto slovo stále používají špatně. Přitom slovo holt znamená ve skutečnosti totéž jako třeba prostě/jednoduše. Oproti tomu slovem hold někomu vzdáváme poctu.
Problém vidí Češi i ve slově „samozřejmě“, které i dodnes velká spousta lidí nahrazuje nesmyslným výrazem „samozdřjmě“. Připsáním písmene d činí toto slovo neexistujícím. Chybu pak lidé nedokážou najít ani ve výrazu „na rozdíl“, který se správně píše zvlášť. Ani někteří vysokoškolsky vzdělaní lidé to ale takto nepíší. Naopak tento výraz píší jako slovo dohromady, tedy mylně „narozdíl“.
Takový jazyk existuje? Divil se americký profesor
Když se americký profesor David Danaher poprvé setkal s českým jazykem, byl ohromen, že něco tak složitého vůbec existuje. Největší potíž mu dalo pochopit, jak se vyslovuje písmeno Ř a uznal, že naučit se ho, je je pro cizince téměř nemožné. Ke studiu češtiny a slovanských jazyků se dostal přes ruštinu. Podle jeho slov jsou magisterské a doktorské programy v USA orientovány na ruštinu. On si jako druhý jazyk zvolil polštinu, nicméně po roce studií si zamiloval češtinu a dostala ho také česká kultura. Jako Američana ho překvapilo také to, jak je podle něj čeština tichá. „Myslím, že na Američana hovořím poněkud potichu, přesto se v Česku moje „americká tichost“ jeví, jako bych křičel,“ přiznal s úsměvem. „Umím ,ř‘, protože jsem hodně trénoval. Každý den jsem říkal Příbram,“ dodává zase pobaveně student z Francie Mathias. U Čechů platí, že znát dobře český jazyk, patří k základům správné gramotnosti každého občana České republiky.
Není gramotnost jako gramotnost
Gramotnost označuje široký pojem znalostí a hraje důležitou roli pro fungování v každodenním životě. K české gramotnosti patří zejména pochopení českého jazyka, schopnost porozumět textu, orientovat se ve světě nebo řešit různé problémy. Lidé, kteří mají např. nízkou úroveň čtenářské gramotnosti, čelí v běžných životních situacích hned několika potížím. Obtížněji hledají práci, jsou náchylní k populismu a velmi pasivně přejímají názory. Rada je dle učitelů jednoduchá: více číst. Díky čtení si člověk dokáže snadněji vybudovat čtenářskou gramotnost a zároveň si zlepší úroveň soustředění. Čtení navíc rozvíjí funkci mozku a představivost.
Kvíz: Velký test české gramotnosti!
Na následujících otázkách dokáže vyhořet až 10 z 10 vysokoškolsky vzdělaných lidí. Patříte mezi ně nebo si s kvízem hravě poradíte? Správné odpovědi najdete níže.
- Na území Egypta vzniklo ve 4. tisíciletí př.n.l. písmo zvané:
- a) klínové
- b) kněžské
- c) hieroglyfy
2. Lumírovci se družili kolem časopisu Lumír, který vedl spisovatel
- a) Josef Václav Sládek
- b) Jaroslav Vrchlický
- c) Bohdan Jelínek
3. Ve kterém roce skončila druhá světová válka?
- a) 1945
- b) 1942
- c) 1941
4. Který oceán má na světě největší rozlohu?
- a) Indický
- b) Atlantský
- c) Tichý
5. Kterou zemí protéká řeka Temže?
- a) Francií
- b) Dánskem
- c) Anglií
6. Kdo byl druhým českým prezidentem?
- a) Václav Klaus
- b) Miloš Zeman
- c) Antonín Novotný
7. Do které čeledi patří čočka?
- a) čtyřlisté
- b) bobulovité
- c) bobovité
8. Co znamená slovo opidum?
- a) keltské opevnění
- b) droga
- c) stavební sloh
9. Kolik krajů má Česká republika?
- a) 12
- b) 14
- c) 15
10. S jakým jménem se pojí „Zlatá bula?“
- a) Jan Lucemburský
- b) Kníže Václav
- c) Karel IV.
Správné odpovědi:
1c, 2a, 3a, 4c, 5c, 6a, 7c, 8a, 9b, 10c.