Do Česka přichází zima. Teploty klesnou o více než 20 stupňů. Intenzivní sněhová bouře
Březen je měsícem, kdy už většina lidí pomalu odkládá zimní bundy a těší se na jaro. Po dlouhých, chladných měsících přichází teplejší dny, slunce láká ven a příroda se probouzí. Letos to vypadalo, že jaro udeřilo v plné síle – teploty se šplhaly až k dvacítce, lidé si užívali slunečné počasí a v některých oblastech dokonce padaly teplotní rekordy. Jenže teplé dny mají rychlý konec. Místo pokračujícího jara nás čeká prudký teplotní zvrat a návrat zimního počasí.
Meteorologové varují, že v nadcházejících dnech nastane výrazné ochlazení, které přinese nejen pokles teplot o více než 20 stupňů, ale také sněžení. Zatímco ještě před pár dny lidé chodili venku v lehkých bundách nebo tričkách, nyní bude potřeba opět vytáhnout zimní oblečení. Ochlazení se projeví postupně, ale už během tohoto týdne začnou noční teploty klesat k bodu mrazu, a na některých místech dokonce pod nulu. Rozdíl mezi denními a nočními teplotami může být extrémní – až 20 stupňů.
Počasí se začne měnit už od úterý
Na horách se z dešťových přeháněk postupně stane sněžení, které se může dostat i do středních poloh. Na konci týdne budou denní teploty jen kolem 3 až 8 stupňů, přičemž v noci mohou klesnout až k -5 stupňům. To je velký skok oproti uplynulému víkendu, kdy teploty vystoupaly k dvacítce. Podle meteorologů se vrátí i zimní srážky – sněžení může zasáhnout nejen hory, ale i střední polohy, zejména ve druhé polovině týdne. Převažovat však budou srážky dešťové.

Příčinou tohoto prudkého zvratu je rozpad polárního víru, který uvolnil arktický vzduch do Evropy dříve, než se očekávalo. Tento jev způsobí nejen pokles teplot, ale také častější srážky, které budou v závislosti na nadmořské výšce přecházet z deště ve sníh. Polární vír je oblast studeného vzduchu nad severním pólem, která obvykle udržuje arktický chlad v severních šířkách. Letos však došlo k jeho narušení vlivem stratosférického oteplení, což umožnilo mrazivému vzduchu proudit jižněji, až do střední Evropy. V důsledku toho teploty během několika dní prudce klesnou.
V dešti se může objevit písek ze Sahary
Podle meteorologů se změny v počasí budou nejvíce projevovat v Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém kraji, kde lze očekávat silné nárazy větru i mírné sněhové přeháňky. A Morava se bude potýkat s výrazným poklesem teplot. Kombinace studeného vzduchu a vysoké vlhkosti může způsobit i silnější nárazy větru, které pocitově ještě zesílí chlad.
Podle meteoroložky Dagmar Honsové se v úterý může objevit i zvláštní fenomén – v dešťových srážkách může být obsažen prach ze Sahary. Tento jev se v Česku vyskytuje několikrát do roka a je způsoben silným větrem, který vynese jemné částečky písku do atmosféry a následně je přenese na velké vzdálenosti. V kombinaci s deštěm se tak mohou objevit oranžové nánosy prachu na autech a oknech.

Oteplit by se mělo až na konci měsíce
Česko tak zažije další z prudkých výkyvů počasí, které se v posledních letech stávají běžným jevem. Přechod mezi teplým a studeným vzduchem bude rychlý. Podle předpovědi bude zejména na horách sněžit. Ve středních polohách se sníh pravděpodobně dlouho neudrží, ale ve vyšších oblastech může komplikovat dopravu a přinést typicky zimní podmínky.
Ochlazení by mělo trvat přibližně do 20. března, kdy se denní maxima začnou opět pohybovat kolem 10 °C. I přesto se neočekává rychlý přechod k teplejším jarním teplotám a pravděpodobně se chladnější počasí udrží až do konce měsíce. Přestože jaro už oficiálně klepe na dveře, zima se ještě nevzdává a ukáže svou sílu. Po nečekaně teplém začátku měsíce tak přichází prudký zlom.