Děsivé tajemství Karlova mostu: Kdo je záhadný muž s bradkou na jedné ze soch?
Praha skrývá spoustu historických zajímavostí, o kterých mnohdy neví ani její obyvatelé. Jednou z nich je tajemná hlava sochy, které se říká Bradáč. Ta měla ve středověku velmi důležitou funkci, zachránila totiž spoustu životů. Dnes už tam vykukuje jen jako nenápadná připomínka toho, jak určité věci dříve fungovaly.
Praha skrývá spoustu zajímavých míst, o kterých mnoho lidí neví. Jednou z nich je socha, které se kvůli bradce říká Bradáč. I když je socha kvůli svému zvláštnímu vzhledu a nejasnému původu přinejmenším děsivá, nic to nemění na tom, že ve své době byla nesmírně důležitá pro bezpečnost mnoha obyvatel tehdejší Prahy. Dnes si této malé sošky u Karlova mostu téměř nikdo nevšimne, a to i přesto, že po slavném mostě denně projdou tisíce lidí.

Záhadný muž s bradkou chránil Pražany před povodněmi
Bradáč se dnes nachází na nábřežní zdi pod Karlovým mostem, mezi Mosteckou věží a klášterem Křižovníků s červenou hvězdou. Socha v minulosti kontrolovala hladinu vody, a když se dotkla Bradáčových vousů, znamenalo to, že řeka začne co nevidět vystupovat z břehů. Pokud voda dosáhla na Bradáčova ústa, voda už se z břehů vylévala a pokud zakryla i jeho čelo, povodně už byly natolik vážné, že se lidé přepravovali po městě v loďkách. Dnes bychom se podle sochy v případě povodní už určitě neřídili, před několika stovkami let představovala nejdůležitější vodočet.
Socha byla původně na jiném místě
Když Pražané začali sochu Bradáče původně používat, nacházela se na pilíři dnes již neexistujícího Juditina mostu. Ten byl v roce 1847 zasypán a jelikož byla socha považována za důležitou už tehdy, byla přemístěna na tehdy nově postavenou nábřežní zeď u Křižovníků. Z Karlova mostu na ni šlo perfektně vidět. Svůj účel si zachovala a Pražany i nadále varovala před povodněmi.
Nikdo přesně neví, koho socha představuje
Jedno je zcela jisté: socha Bradáč je dnes považována za nejstarší vodočet, který byste mohli v Praze najít. Je to velmi cenná památka, díky které si připomínáme historii Prahy. Dosud ale nikdo neví, koho přesně má Bradáč představovat. Zdá se, že jde o tajemství, které sahá až do roku 1432. Spekuluje se o tom, že se jedná o Petra Parléře, který postavil Karlův most, může jít ale i o jednoho z velmistrů Křižovníků – pravděpodobně Oldřicha, který měl na starost organizaci větších stavebních úprav. Mnozí se dokonce domnívali, že se jedná o tvář Ježíše Krista.

Současnost: Tři stupně povodňové aktivity
Dnes už je děsivý Bradáč samozřejmě jen pouhou připomínkou toho, jak mnohé věci fungovaly dříve. V současnosti existují mnohem účinnější tři stupně povodňové aktivity, které o možné povodni varují mnohem dříve než kdysi socha Bradáče.
V současnosti máme první (zelený) stupeň, který doporučuje ostražitost a varuje před možnou povodní, druhý (žlutý) stupeň již varuje před velkým nebezpečím povodně. V tuto chvíli již protipovodňové orgány začínají postupovat podle svého plánu a zajišťují potřebná opatření. Třetí (červený) stupeň signalizuje největší nebezpečí, vyhlašuje se tehdy, když jsou ohroženy životy a majetek lidí. Ve třetím stupni je již nutné obyvatele evakuovat ze svých domovů, provádějí se také rozsáhlé záchranné operace