Bleskový IQ test: Ověřte si, jestli patříte mezi nejchytřejší lidi v Česku
Myslíte si, že vaše inteligence je vám zkrátka dána do vínku při narození a od té doby s tím nic nenaděláte? Podle mnoha odborníků to není pravda. Své mentální schopnosti můžete rozvíjet. Než se do toho pustíte, můžete si v našem kvízu prověřit, jak na tom jste se svým logickým uvažováním.
Mentální koučka a paměťová trenérka Michaela Karsten se věnuje mimo jiné rozvíjení inteligence u dětí. Z jejích rad si ale leccos mohou odnést také dospělí. Pokud své mysli dopřejete „mentální posilovnu“, je dost pravděpodobné, že se vaše schopnost vypořádat se se složitými úkoly zlepší. Jak je to možné?
„Vrozené inteligenci se říká fluidní. Vrcholu dosahuje kolem dvacátého roku života a s věkem klesá. Umožňuje nám například spojovat informace, dedukovat a myslet. A pak máme takzvanou krystalickou inteligenci, do které se promítají naše zážitky, zkušenosti a vědomosti,“ vysvětlila Michaela Karsten.
Inteligence závisí do velké míry na naší snaze
Jinými slovy, část našeho intelektu je skutečně vrozená. Velkou roli v tom hraje například dědičnost nebo vlivy, které působily na naši matku během doby, kdy s námi byla těhotná (je například známou věcí, že popíjet v těhotenství alkohol zvyšuje mimo jiné riziko, že se to negativně projeví právě na intelektu dítěte). Další část ale ovlivnit mohou jak naši rodiče během výchovy, tak později my sami.
Podle Karsten mohou být velmi nápomocné zejména různé paměťové techniky. Koneckonců, většina složitých úkolů funguje na principu určitých vzorců. Čím častěji se s nimi budeme setkávat, tím roste pravděpodobnost, že si nakonec osvojíme efektivní způsoby řešení.

Co vše nám v jejím rozvoji může pomoci?
Velmi důležitou věcí, která má na rozvoj našeho intelektu vliv, je skutečně kvalitně strávený čas. Ať už jde o dobu, kterou dítě tráví s rodičem něčím smysluplným, nebo se to týká dospělého, který svůj čas vyplní zajímavou aktivitou, princip je stále stejný. Nejde ani tak o kvantitu, ale kvalitu. Často i půl hodiny denně, kterou věnujeme něčemu skutečně podnětnému, bude mít pro nás větší benefit, než dlouhé hodiny bezcílné existence a nepříliš povznášejících aktivit.
Je také velmi dobré pěstovat koníčky, které mají pozitivní vliv na rozvoj našeho mozku. Které to jsou? Takové, které vyžadují kreativitu a zároveň nás vedou k tomu, abychom se zdokonalovali v koncentraci. Může to být třeba umělecká tvorba, hra na hudební nástroj, ale také šachy.
Cvičte také svou paměť – zkuste si třeba nákupní seznam zapamatovat místo toho, abyste si ho ukládali do telefonu. Hrajte pexeso nebo jiné hry, které vyžadují, abyste věnovali plnou pozornost tomu, co děláte a ukládali jste si do paměti to, co právě vidíte. Fantazii se meze nekladou.
Vyzkoušejte si kvíz a prověřte své schopnosti!
Jak na tom vlastně s logickým myšlením jste nyní? To vám prozradí následující kvíz, který si budete moci vyzkoušet. Držíme palce!