Vědec přišel s děsivým objevem: Planeta Země bude mít brzy stejný prstenec jako má Saturn
To, že se planeta Země může v budoucnosti změnit vlivem toho, jak se k ní chováme, nejspíš tušíme. Vědci ale počítají s možností, že se kolem Země může vytvořit prstenec podobný tomu, který má Saturn. Objasnili také, co to znamená a co by se mělo dělat, aby se tomu předešlo.
Vědci jsou si vědomi skutečnosti, že narůstající počet satelitů vysílajících do vesmíru zejména společnostmi SpaceX a Amazon na oběžnou dráhu způsobí, že bude i nadále vzrůstat počet odpadu. Kromě nich se jedná také o úlomky raket, ztracené vybavení kosmonautů a další věci. Všechen tento odpad se nahromadí a zůstane na oběžné dráze.
Hromadění vesmírného odpadu může být nebezpečné
Kdyby se kolem planety Země vytvořil viditelný prstenec, neznamenalo by to nic příjemného. Oběžná dráha totiž podle Evropské kosmické agentury (ESA) obsahuje asi 170 milionů úlomků vesmírného odpadu, který může být nebezpečný pro kosmonauty a kosmické lodi.

„Země směřuje k tomu, že bude mít vlastní prstence, které budou tvořeny výhradně z vesmírného odpadu,” prohlásil podle listu The Salt Lake Tribune jeden z autorů aktuální studie, profesor Jake Abbott z americké University of Utah.
Toto vesmírné smetí se pohybuje ohromnou rychlostí, což by mohlo v případě nehody pro kosmonauty skončit fatálně. Důvodem je jejich velikost, která dosahuje i větších rozměrů než má baseballový míček (takovou velikost má více než 27 tisíc kusů tohoto odpadu). Nejlepším řešením by tedy bylo do vesmíru neposílat tyto satelity a také další věci, které se dříve nebo později změní v odpad.
„Česká astronomická společnost důrazně upozorňuje na skutečnost, že nekontrolovaný nástup satelitních megakonstelací negativně zasahuje do práv ostatních uživatelů kosmického prostoru. Jedná se zejména o narušení astronomických měření, finanční ztráty, znehodnocení kulturního dědictví a riziko vzniku kosmického smetí,“ píše se v usnesení ČAS.
Miliardáři odmítají, že by jejich satelity překážely
Satelitů ve vesmíru přibývá, například podnikatel a jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk odmítá skutečnost, že by satelity jeho společnosti ve vesmíru jakkoliv překážely. Společnost SpaceX již má ve vesmíru 2000 malých satelitů, myslí si, že by se jich tam vešly miliardy. Neřekl však nic o tom, že by mohly v oběžné dráze představovat nebezpečí.

„Vesmír je neuvěřitelně obrovský a satelity jsou velmi malé. Nejsme v situaci, ve které bychom fakticky ostatní jakkoliv blokovali. Nikomu jsme v ničem nebránili, ani to neplánujeme,“ řekl Musk v rozhovoru pro Financial Times. Svých pár tisíc satelitů pak přirovnal ke stejnému počtu aut na Zemi – podle něj to zkrátka nic není. Zdá se, že v tomto ohledu podnikatel měnit nic neplánuje. Spíše naopak – v budoucnu by společnost SpaceX satelity rozšířila až na 30 tisíc.
V jedné z provedených studií se vědci zaměřovali na vesmírný prach a došli k výsledku, že se musí něco změnit. A pokud ne, může mít v budoucnu naše planeta stejný prstenec jako má například Saturn, ale plný odlišného odpadu. Nebezpečí by to představovalo zejména pro kosmonauty, které do vesmíru posílá také Muskova společnost SpaceX. V současné době tedy nejspíš nelze nic jiného než doufat, že má podnikatel pravdu. Přece jen jde také o bezpečnost jeho zaměstnanců a vesmírných lodí.