Informace pro všechny s hypotékou u České spořitelny a Komerční banky: Takhle se mění podmínky od dubna 2025
Od dubna dochází k významným změnám v oblasti hypoték u České spořitelny (ČS) a Komerční banky (KB). Tyto změny se týkají především úrokových sazeb po skončení fixace, procesu refixace a dopadu na měsíční splátky klientů. Když se blíží konec fixace vaší hypotéky, banka vám obvykle nabídne novou úrokovou sazbu pro další fixační období.
V současné době jsou úrokové sazby vyšší než před pěti lety, což může vést k navýšení měsíčních splátek. Například pokud jste před pěti lety měli úrokovou sazbu 2 %, nyní můžete očekávat nabídku kolem 4,59 % p.a. pro fixaci na dva až tři roky. Je důležité začít řešit novou fixaci v dostatečném předstihu. KB doporučuje domluvit se na podmínkách nové fixace ještě před skončením té stávající. Banka vás bude kontaktovat 3 až 4 měsíce dopředu, což vám poskytne dostatek času na rozhodnutí. Během této doby byste se měli spojit s bankou a projednat novou úrokovou sazbu, výši splátek i délku fixace.
Banka vás o změně informuje s dostatečným předstihem
ČS informuje své klienty o nové úrokové sazbě 3 měsíce předem. Pokud s nabídkou nesouhlasíte, máte možnost si svou hypotéku refinancovat u jiné banky. Je však třeba také zvážit veškeré náklady spojené s refinancováním, jako jsou poplatky za odhad nemovitosti nebo náklady na katastr nemovitostí.
Navýšení úrokové sazby po skončení fixace má přímý vliv na výši měsíčních splátek. Například pokud jste před pěti lety měli hypotéku s úrokovou sazbou 2 % a měsíční splátkou 10 000 Kč, při zvýšení sazby na 4,98 % p.a. může splátka vzrůst na přibližně 12 500 Kč. Je proto důležité připravit se na možné zvýšení finanční zátěže a zvážit možnosti. Mezi možnosti patří třeba prodloužení doby splácení nebo mimořádné splátky ke snížení jistiny.
Možnost předčasného splacení
Podle zákona máte možnost každoročně splatit až 25 % z celkové výše úvěru bez jakýchkoliv poplatků. Tato možnost vám umožňuje snížit celkovou dlužnou částku a tím i budoucí úrokové náklady. Je však důležité dodržet stanovené termíny a podmínky pro mimořádné splátky, aby nedošlo k naúčtování poplatků.
Doporučení: Sledujte termíny. Buďte si vědomi data konce fixace a začněte řešit novou fixaci s dostatečným předstihem. Neomezujte se ale pouze na stávající nabídky své banky. Porovnejte podmínky i u jiných bank. Zvažte možnosti refinancování. Kdykoliv můžete konzultovat svou situaci s odborníky. Pokud si nejste jistí, jak postupovat, obraťte se na finančního poradce. Pomůže vám najít to nejvýhodnější řešení. Změny úrokových sazeb a podmínek hypoték mohou mít významný dopad na váš rodinný rozpočet. Proto je důležité být informovaný a aktivně se podílet na rozhodování o podmínkách vaší hypotéky. „Pokud jde o volbu nové fixační doby, přikláněl bych se spíše ke krátkodobější variantě. Doporučoval bych proto kratší fixační období, například na dva nebo tři roky,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik.

Jaký bude vývoj úrokových sazeb?
Podle ekonomických predikcí by úrokové sazby v roce 2025 měly zůstat stabilní nebo mírně klesat. Česká národní banka v současné době postupně snižuje základní úrokové sazby, což může znamenat, že v průběhu roku 2025 dojde k mírnému snížení sazeb u hypoték. Nicméně stále platí, že sazby zůstávají výrazně vyšší než před pěti lety. Banky však poskytují několik možností, jak zmírnit dopad růstu úrokových sazeb. Pokud například prodloužíte splatnost z 20 na 25 let, může se vám měsíční splátka snížit. Některé banky navíc umožňují rozdělit hypotéku na více částí s různými fixačními obdobími.