Černý rybíz je zázrak: Pomáhá při hemeroidech i šerosleposti. Má 3x více vitamínů, než jeho červený kolega
Rybíz je nádherné ovoce, které se snadno pěstuje na zahradě nebo dokonce i v bytě ve velkých květináčích, skvěle chutná a dá se jíst čerstvé nebo ve formě džemů a želé. Ještě důležitější je však skutečnost, že propůjčují řadu zdraví prospěšných látek. Konkrétně černý rybíz je ceněný jako zdraví prospěšná bylina pro svá semena, listy a plody s vysokým obsahem živin, nemluvě o živé kyselosti, kterou dodává nápojům a dezertům.
Zázrak, který v USA zakázali
Rybíz není běžný po celém světě, a to pravděpodobně proto, že není v obchodech s potravinami příliš rozšířený. Podle listu Tampa Bay Times byl černý rybíz ve Spojených státech dokonce zakázán, protože mohl šířit plíseň, která poškozovala borovice. Nyní můžete rybíz ve Spojených státech opět najít, ale ani zdaleka ne tak často, jako v Evropě. Rybíz má řadu zdraví prospěšných vlastností, například obsahuje velké množství vitaminu C, vápník a železo a konkrétně černý a červený rybíz má více antioxidantů než světlejší rybíz, jako je růžový a bílý. Rybíz má také nízký obsah tuku, ale vysoký obsah přírodního cukru.
Hlavní rozdíl mezi červeným a černým rybízem je v chuti. Černý rybíz je nejsladším druhem rybízu, červený rybíz je bravurně trpký a trochu sladký, jako cukrem políbená brusinka, a bílý rybíz spadá někam doprostřed. Co se týče vitaminů, červený rybíz má 41 mg na 100 gramů vitaminu C, zatímco černý rybíz 181 mg na 100 gramů, ale oba jsou dobrým zdrojem vitaminu K, vitaminu E a vitaminu B6. Z hlediska minerálních látek má černý rybíz více železa, vápníku, hořčíku a draslíku než rybíz červený.
Černý rybíz je jako všelék bez předpisu
Pokud jde o péči o oči, výtažky z černého rybízu pomáhají zraku tím, že chrání sítnici. Černý rybíz je bohatý na antokyany, které minimalizují škodlivé oxidační procesy v oku a potenciálně podporují dlouhodobé zdraví makuly. Černý rybíz také regeneruje rodopsin. Tato sloučenina je klíčová pro vidění a adaptaci při slabém a proměnlivém světle a souvisí s oblíbeným používáním černého rybízu pro šeroslepost. Zdá se také, že černý rybíz chrání endotelové buňky před selháním cév, snižuje zánět a zvyšuje produkci oxidu dusnatého v sítnici.
Sirup z plodů černého rybízu také zlepší podmínky pro hemoroidy tím, že zmenší jejich velikost, takže se zmenší bolest a tíha. Černý rybíz obsahuje i vysoké množství antokyanů, fenolických flavonoidních fytochemikálií. Díky této fytochemické látce může konzumace černého rybízu přinést potenciální zdravotní výhody proti stárnutí, neurologickým onemocněním, zánětům a dokonce i rakovině.
Pokud navíc zkonzumujete 100 g čerstvého černého rybízu, získáte více než 300 % denní doporučené dávky vitaminu C. Konzumace ovoce obsahujícího vitamin C ve vysokém množství pomáhá tělu bojovat proti infekčním onemocněním a také odstraňovat z těla volné radikály. V černém rybízu je také malé, ale významné množství vitaminu A a flavonoidních antioxidantů, jako je zea-xantin, beta-karoten a kryptoxantin. Všechny tyto sloučeniny působí také jako antioxidanty. Vitamin A je také nezbytný pro udržení integrity kůže a sliznic a také pro zdraví zraku.
Džem i čaj z černého rybízu vám vydrží několik měsíců
Černý rybíz lze konzumovat kdykoli čerstvý. Můžete je však konzumovat i v různých jiných formách. Zde jsou některé z nich:
Rybízový džem zvládnete za chvíli. Bobule omyjte a odstraňte stopky a suché špičky. Vložte černý rybíz do středně velkého hrnce spolu s vodou. Přiveďte k varu a pak vařte asi 10 minut, dokud bobule nezměknou. Přidejte cukr a citronovou šťávu. Pokud jsou bobule příliš velké, můžete je rozmačkat šťouchadlem na brambory. Pokud se chystáte džem spotřebovat během několika měsíců, nalijte džem do sterilizovaných sklenic a po vychladnutí uložte do lednice.
K přípravě čaje z černého rybízu se používají listy a sušené plody černého rybízu. Listy černého rybízu jsou voňavé a jejich vůně se trochu sníží, když listy uschnou. Čaj lze připravit z čerstvých nebo suchých listů. K němu můžete přidat také sušené plody černého rybízu pro přidání chuti a barvy. Do 200 ml vody přidejte 1-2 lžíce nasekaných listů a/nebo sušených plodů černého rybízu a povařte. Nechte 5 až 10 minut namáčet. Pokud přidáváte sušené plody, stáhněte čaj z plamene a nechte ho 25-30 minut louhovat. Vychutnejte si horký s cukrem nebo jako ledový čaj.
zdroj: Tampa Bay Times, vím co jím, bylinky pro všechny, supplements in review, botanical online
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]