Čína vyslala na Měsíc kosmickou loď

Čína v úterý (24. listopadu) vypustila raketu Long March-5B, která vypustila prototyp nové kosmické lodi Chang’e 5, která přinese vzorky hornin z měsíce, uvedla čínská média. Je to první mise tohoto typu prováděná od 70. let.

Bezpilotní kosmická loď, pojmenovaná po čínské bohyni Měsíce Chang’e 5, byla vypuštěna v 4:30 místního času (v pondělí 21:30 v Česku) z kosmodromu Wenchang na čínské ostrovní provincii Chaj-nan. Sondu vypustila na oběžnou dráhu raketa Long March-5B, která váží 849 tun a měří 53,7 metrů, což je výška 18-patrové budovy.

Současnou misí je otestovat, zda je možné přesně ovládat vysoce automatizovanou kosmickou loď ze Země, aby shromáždila asi dva kilogramy půdy za účelem jejich transportu na Zemi. To umožní lepší pochopení „původu Měsíce a jeho formování“ – uvedla ve své zprávě čínská tisková agentura Xinhua.

Bude to první mise, která přinese vzorky od operace zahrnující sovětskou Lunu 24 v roce 1976. Pokud bude úspěšná, stane se Čína třetí zemí na světě, která získá vzorky měsíční půdy – vedle USA a Ruska.

Nejedná se o první čínskou misi zaměřenou na Měsíc. V roce 2019 přistála čínská kosmická loď Chang’e 4 na měsíční polokouli. Čína plánuje postavit modulární vesmírnou stanici na Měsíci, která má být hotová v roce 2022.

V roce 2003 se Čína stala po USA a Rusku třetí zemí, která poslala do vesmíru muže na palubě nativní rakety.