Raketa Excalibur za 2 miliony Kč zničí vše. Z radaru Zoopark-1M nezbylo nic

Ruští vojáci přišli o další část vybavení v důsledku ostřelování přesnou střelou M982 Excalibur za 100 000 dolarů, v přepočtu cca 2,1 milionů Kč. Je to další případ, kdy se Ukrajinci pochlubili úspěšným ostřelováním nepřátelských jednotek. Ukrajincům se podařilo zlikvidovat ruský systém elektronického boje R-330 Žitel a dělostřelecký radar Zoopark-1M.

Zařízení bylo vyvinuto v SSSR na počátku 70. let a do výroby se dostalo v roce 1976. Od té doby se nadále používá na frontě.

Houfnice Hyacint-B (označení NATO: M1976) používá munici ráže 152 mm (hlaveň se závitem 49 ráží), která dosahuje maximálního dostřelu až 27 km pro standardní střely a 40 km pro střely s raketovou podporou. Rychlost palby této houfnice je až šest výstřelů za minutu, jak píše server Armed Conflicts.

Tato sovětská polní houfnice váží přibližně 10 tun a ve složeném stavu v přepravní poloze měří na délku necelých 13 metrů. Velikost zařízení představuje problém pro mobilitu houfnici Hyacint-B. Je proto nutné, aby byl tažen nákladním automobilem (obvykle s pohonem 6×6, jako je vůz KrAZ-260).

Vzhledem k dlouhému účinnému dostřelu a vysoké rychlosti palby je houfnice 2A36 Hyacinth-B důležitým systémem pro ničení pěchoty a mechanizovaných jednotek. Důležitá je také skutečnost, že houfnice může být tažena rychlostí až 80 km/h, což poněkud kompenzuje rozměry vyžadující velký nákladní automobil nebo dělostřelecký tahač (např. AT-T).

M982 Excalibur. Střela pro boj s cíli na vzdálenost 50 km

Ke zničení radaru Zoopark použili Ukrajinci střelu M982 Excalibur. Ještě v roce 2021 se její cena pohybovala kolem 100 000 dolarů, v přepočtu cca 2,1 milionů Kč.

Samotná střela Excalibur je schopna likvidovat cíle na vzdálenost až 50 km v kombinaci se systémy s hlavní o délce 52 ráží (např. AHS Krab nebo PzH 2000). Tato ničivá konstrukce je vybavena naváděcím systémem založeným na kombinaci GPS a navigace INS, jak uvádí web Military Today. Tříštivo-trhavá ničivá hlavice mezitím váží 22 kg a detonuje v jednom ze tří režimů: ve vzduchu (způsobuje déšť ničivých střepin), při nárazu a detonací se zpožděním (k ničení opevnění).

Zdroj: redakce, armedconflicts.com, military-today.com, Wikipedia