„Ztracené“ meteority se mohou skrývat pod antarktickým ledem. Vědci se vypravili je hledat

Výzkumníci prohledávají vzdálenou ledovou pokrývku Antarktidy a hledají vzácné železné meteority, které skrývají tajemství historie naší sluneční soustavy sahající až 4,5 miliardy let zpět, napsal web Live Science

Během šestitýdenní britské expedice tým vědců doufá, že najde meteority na ploše15 kilometrů čtverečních. Většina z asi 500 meteoritů, které se každý rok dostanou na povrch Země z vesmíru, jsou podle NASA kameny z rozbitých asteroidů. Obvykle o velikosti oblázku až pěsti.

Zhruba 5 % všech meteoritů, které dopadnou na Zemi, se skládá ze slitiny železa a niklu, známé jako meteorické železo. Předpokládá se, že pocházejí z jader malých objektů podobných planetám v rané sluneční soustavě.

„Tato skupina meteoritů nám odhaluje, jak se malá tělesa formovala a vyvíjela v rané fázi historie sluneční soustavy asi před 4,5 miliardami let,“ řekla výzkumnice Katherine Joy z University of Manchester.

Antarktida je skvělým místem pro hledání meteoritů. „Meteority jsou na ledu dobře zachovalé a nejsou příliš pozměněné častými srážkami, které je mohou částečně kontaminovat. Vzhledem k tomu, že mají tmavou barvu, jsou také snadno rozpoznatelné na povrchu bílého ledu,“ vysvětlila Katherine Joy.

Ale je tu problém. Železných meteoritů bylo v Antarktidě dříve nalezeno mnohem méně, než se očekávalo. Britští vědci si myslí, že nyní vědí proč. Meteority bohaté na železo se při vstupu do atmosféry často zahřívají více než kamenné meteority, což způsobuje, že se zavrtávají hlouběji pod povrch ledu.

„Předpokládáme, že tyto železné meteority leží pod povrchem ledu mimo dohled,“ řekl matematik Geoff Evatt z Manchesterské univerzity, jeden z vedoucích expedice. „Doufáme, že v této sezóně nějaké najdeme pomocí detektorů kovů,“ dodal.

Tým pěti lidí začne hledat železné meteority asi 750 km od nejbližší výzkumné stanice Halley. Věří, že díky širokopásmovým detektorům kovů za sněžnými skútry bude expedice úspěšná.

Zdroj: Live Science