Zemětřesení kousek od Ostravy. Mělo sílu 3,8 stupňů a přípomínalo dobu těžby uhlí

V Polsku, kousek od Ostravy došlo 22. srpna k otřesům, které obyvatelé zřetelně pocítili. Zemětřesení mělo sílu 3,8. Co to znamená a byl otřes skutečně silný?

V oblasti uhelného dolu Bobrek-Piekary v Polsku, kousek od Ostravy, došlo k otřesu, který pocítili místní obyvatelé. Obyvatelé zemětřesením postižené oblasti všeobecně přiznávali, že otřesy byly silné a připomínaly ty z dob, kdy se pod městem těžila ložiska uhlí.

Podle příspěvku organizace EMSC (Evropsko-středomořské seismologické centrum) mělo zemětřesení, ke kterému došlo sílu 3,8.

Magnituda zemětřesení – co znamená?

Zemětřesení se v Evropě často popisují na dvanáctistupňové stupnici intenzity, která se nazývá Evropská makroseismická stupnice. Ta definuje sílu zemětřesení na základě účinků, které způsobují. Zahrnuje to, jak se chovají budovy, jaké škody utrpí a jak se chovají lidé, když dojde k zemětřesení o určité síle.

Dalším způsobem určování síly zemětřesení je Richterova stupnice. Byla vyvinuta v roce 1935 a byla definována jako logaritmus největší amplitudy zemských vibrací, měřený v mikrometrech, zaznamenaný Wood-Andersonovým seismografem umístěným sto kilometrů od epicentra zemětřesení. V roce 1970 byla stupnice upravena japonským geofyzikem. Hiro Kanamori upravil výpočet magnituda tak, aby jej bylo možné provádět pro nejsilnější zemětřesení.

Zemětřesení s magnitudou mezi 3,5 a 4,2 se vyskytují poměrně často – dochází k nim přibližně. 30 000krát ročně. Jsou definována jako velmi malé otřesy, které pocítí jen někteří lidé. To znamená, že většinou nezpůsobují žádné významné škody.

Je tedy možné, že buď bylo zemětřesení, ke kterému došlo v kousek od Česka, silnější a měřicí přístroj špatně vyhodnotil jeho sílu (nepravděpodobné), nebo že byl výše zmíněný komín v Bytomi v tak špatném stavu, že jeho i relativně slabý otřes způsobil škody.

Zdroj: redakce, IPE, Wikipedia, tvn24.pl