Země se točí příliš rychle. Jaké to může mít důsledky?

Může se to zdát jako drobnost, maličkost, ale i 1,59 milisekundy může mít zásadní důsledky, jak jsme psali před pár dny. Jedná se o měření, které běžné hodiny nedokážou spočítat, ale atomové ano, a právě to se stalo planetě Zemi 29. června loňského roku, kdy byl zaznamenán „nejrychlejší“ den v historii, píše server Irgionale. V praxi skončil rotační pohyb o 24 hodin dříve než obvykle. Jinými slovy, jedna milisekunda se rovná 0,001 sekundy.

Není to poprvé, co byla zaznamenána anomálie v délce rotace Země: v minulých letech se dokonce předpokládalo, že Země ve svém věčném pohybu „zpomaluje“, protože vědci zaznamenali delší dny vždy v řádu tisícin sekundy. Jak vysvětluje deník Repubblica, bylo nutné používat tzv. „prokládané sekundy“, tj. „zlomky sekundy přičítané k univerzálnímu koordinovanému času nebo od něj odečítané“. Od roku 2020 však došlo k obratu tohoto trendu: odborníci z Geopopu vysvětlili, že před dvěma lety bylo od doby měření o 28 dní méně a tentokrát s tím roční období neměla nic společného.

Je příčina uvnitř Země?

Nejkratší den v roce 2020 byl 19. červenec, kdy byl o 1,47 milisekundy kratší než průměrný sluneční den. O rok později, 9. července 2021, skončila rotace Země o 1,46 milisekundy dříve. Letošní rekord však padl před několika týdny. Jaké jsou však příčiny? Žádný vědec to neví jistě: někteří spekulují o dosud neznámé dynamice probíhající uvnitř naší planety, ale také v atmosféře, jiní se přiklánějí k určitým mechanismům spojeným s přílivem a odlivem a oceány. Někteří vědci naopak připisují tyto oscilace tání polárních ledovců.

Co je Chandlerova oscilace?

Tři vědci z Asijsko-oceánské geovědní společnosti hovořili o Chandlerově oscilaci: jedná se o menší nebo sekundární pohyb naší planety, který může cyklicky posunout „osu rotace Země o 3-4 metry od severního pólu s periodou 433 dní. Je to způsobeno tím, že Země není dokonale kulová: každé nesférické těleso při rotaci vykazuje určitý druh oscilace,“ vysvětlují odborníci pro Geopop. Podle jednoho z vědců by tato oscilace měla zmizet v letech 2017 až 2020 a zrychlení rotace Země v těchto letech by mohlo souviset s tímto jevem.

Z praktického hlediska a pro život nás všech však tento jev nemá žádné zvláštní důsledky kromě drobných problémů s GPS a minimálních nepřesností při synchronizaci digitálních přístrojů, jako jsou počítače, chytré telefony a chytré hodinky. To vše jsou však jen hypotézy, domněnky: bude zapotřebí nových studií, abychom skutečně pochopili příčiny a zjistili, zda má tato oscilace skutečně tak významné důsledky pro rotaci Země.

Zdroj: Irgionale.it