Ze strachu z Ruska se vyzbrojuje i Litva a to houfnicemi CAESAR. Co jsou zač a proč chtějí zrovna tyto?

Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas podepsal během veletrhu Eurosator 2022 v Paříži se svým francouzským protějškem dopis o záměru nakoupit 18 samohybných houfnic CAESAR Mk II, jak píše server Army Technology.

Samohybnými houfnicemi CAESAR Mk II bude vybaven dělostřelecký prapor brigády „General Motiejus Pečiulionis“, který v současnosti používá 105mm tažené houfnice M101. Dodávky CAESAR Mk II do Litvy se očekávají v roce 2027.

Samohybnými houfnicemi CAESAR Mk II bude vybaven dělostřelecký prapor brigády Generála Motieje Pečiulionise, který v současnosti používá 105mm tažené houfnice M101.

Francouzský prezident Emmanuel Macron před svou návštěvou Kyjeva požádal společnost Nexter o zvýšení výroby CAESAR. Prezident Macron během své cesty oznámil, že na Ukrajinu bude převedeno dalších šest houfnic 6×6 CAESAR, čímž se jejich celkový počet zvýší na 18. Současná rychlost výroby je 10 systémů ročně.

CAESAR Mk II

Systém CAESAR je založen na podvozku nákladního automobilu Sherpa 6×6, který vyrábí francouzská společnost ARQUUS (dříve Renault Trucks Defense), ale podle požadavků zadavatele jej lze namontovat i na podvozky jiných vojenských vozidel s podvozkem 6×6 nebo 8×8. Vozidlo má prostor až pro pět osob v pancéřované kabině, která poskytuje ochranu proti střelbě z ručních zbraní a střepinám dělostřeleckých granátů.

Základní výzbrojí vozidla CAESAR je kanónová houfnice ráže 155 mm umístěná na zadní části podvozku vozidla, která může střílet širokou škálu projektilů, včetně moderní přesné munice KATANA. Jeho palebný dosah je od 4,5 do 40 km a maximální rychlost střelby je šest ran/min. Systém CAESAR lze aktivovat a deaktivovat za méně než minutu, takže se velmi dobře hodí na bojiště, kde je vyžadována rychlá reakce.

Zdroj: army-technology.com, Wikipedia