Zapomeňte na mimozemšťany, možná jsou ve vesmíru i jiné lidské bytosti

Slavný biolog a zoolog Stephen Jay Gould pronesl velmi významný výrok o možnosti nalezení humanoidních mimozemšťanů, kteří jsou nám podobní. Řekl, že kdybyste na jakékoli planetě, ať už jakkoli vzdálené, chtěli opakovat vývoj, který proběhl zde na Zemi, pravděpodobnost, že se lidé podruhé objeví, je neuvěřitelně malá. Biologa citoval web esquire.com.

Jeho argumentem bylo, že evoluce je poháněna náhodnými soubory genetických mutací, které jsou modulovány náhodnými soubory vlivů prostředí, jako je masové vymírání a že by bylo velmi vzácné, aby se stejný soubor vlivů vyskytl dvakrát.

Je to zajímavé téma, když se zamyslíme nad tím, jaké by mohly být jiné složité inteligence ve vesmíru. Když si něco takového představujeme, máme tendenci to dělat dvěma způsoby. Například ve filmu Duna je rasa, která ovládá vesmír, lidská nebo alespoň humanoidní. Existuje jen velmi málo „odlišných“ mimozemšťanů. To tedy znamená, že buď jsme ve velmi vzdálené budoucnosti cestovali všude nebo nezávisle na sobě evoluce vytvořila spoustu humanoidů roztroušených po okolí. Naopak ve Star Wars, abychom si vzali opačný příklad, je plno podivných mimozemšťanů a různých ras, které se smísily.

Existují však i jiné vědecké postoje než Gouldův, například ten, který zastává profesor Simon Conway Morris z Cambridgeské univerzity. Hovoří o jevu zvaném „evoluční konvergence“, tj. že evoluce vytváří podobné produkty. Vzpomeňte si například na oči. „Konvergence je jedním z nejlepších argumentů pro darwinovskou adaptaci, ale její absolutní všudypřítomnost nebyla doceněna,“ říká.

„S dostatečnou jistotou lze říci, že něco podobného jako evoluce člověka je možné. A vzhledem k počtu potenciálních planet, které existují, i kdyby byly kostky vrženy správně jen jednou ze sta hodů, stále to vede k velmi velkému počtu rozptýlených inteligencí, pravděpodobně podobných té naší.“

Zdroj: esquire.com