Webbův teleskop našel jednu exoplanetu s podobnou atmosférou jako má Země. Bude na ní život?
Exoplaneta je termín používaný pro planety mimo naší Sluneční soustavu. Až dosud astronomové předpokládali, že mají pouze jednovrstvou, jednotnou atmosféru. Atmosféra naší Země se skládá z pěti vrstev s různými vlastnostmi. Nedávná studie provedená týmem výzkumníků z Univerzity ve švédském Lundu odhalila, že jedna exoplaneta s názvem WASP-189b má vícevrstvou atmosféru, stejně jako naše Země.
Teleskop Jamese Webba společnosti NASA je nyní o další krok blíž k tomu, aby poskytl nejlepší informace nejen o exoplanetě WASP-189b, ale i o dalších planetách mimo Sluneční soustavu.
„Rozmanitost planet, které jsme objevili v galaxii, daleko převyšuje rozmanitost planet v naší vlastní Sluneční soustavě,“ řekla Natasha Batalha, která se podílí na několika programech Webbova výzkumu.
Podle webu InterestingEngineering, bude tým zkoumat 11 exoplanet, které se jeví jako nejzajímavější. Úkolem je získat základní představu o tom, jak se tyto exoplanety formovaly a vyvíjely, a zjistit, jestli je na nich možný život.
Exoplaneta WASP-189b byla poprvé pozorována v roce 2020 družicí CHEOPS a v dalším výzkumu se ukázalo, že se nachází 322 světelných let od Země. Je také známo, že ve srovnání se Zemí je tato exoplaneta 20krát blíže svému slunci, což znamená, že je velmi horká – denní teplota na ní dosahuje 3200 stupňů Celsia. Co je ale zajímavé, její atmosféra je plynná a má více vrstev. Je podobná ozónové vrstvě Země. Zatímco plyny obsahují páry těžkých kovů, jako jsou železo, titan, chrom, hořčík vanad a mangan, v atmosféře byl detekován i oxid titaničitý, který se na Zemi vyskytuje jen zřídka a nikdy předtím nebyl spatřen v exoplanetární atmosféře. Tato planeta mimo naší Sluneční soustavu se zdá velmi odlišná od jiných. Můžeme na ní očekávat život? Webbův teleskop nám možná na naši otázku brzy odpoví.
Zdroj: interestingengineering.com, nasa.gov