Webbův teleskop NASA našel exoplanetu s potenciálními známkami života

Webbův teleskop NASA našel exoplanetu s potenciálními známkami života Vesmírný teleskop NASA Jamese Webba odhalil nové důkazy o tom, že na planetě mimo naši sluneční soustavu může existovat život. Konkrétně se jedná o planetu K2-18b, jak píše web Jerusalem-Post.

Dalekohled objevil přítomnost metanu a oxidu uhličitého při pozorování exoplanety K2-18b, která se nachází 124 světelných let od Země. K2-18b, kterou původně objevil v roce 2015 vesmírný dalekohled Kepler, obíhá kolem červeného trpaslíka s názvem K2-18. Vztah exoplanety k červenému trpaslíkovi je podobný vztahu Země ke Slunci. Kromě metanu a oxidu uhličitého objevil teleskop Jamese Webba také molekulu známou jako dimethylsulfid (DMS), látku, kterou produkují pouze živé organismy.

Planeta K2-18b má 33denní oběžnou dráhu v obyvatelné zóně K2-18, což znamená, že na ni dopadá stejné množství světla jako na Zemi ze Slunce a mohla by mít podobné podmínky jako Země. Byla zkoumána jako potenciálně obyvatelný svět a v roce 2019 byla v její atmosféře objevena vodní pára. Planeta K2-18b má zatím nejslibnější známky života z většiny objevených exoplanet. Jediná komplikace je v tom, že planeta je mimo naší sluneční soustavu, což by ale nemuselo být v budoucnu problém díky pokroku technologií hlavně ve formě lepších pohonů vesmírných lodí.

Zdroj: redakce, Jerusalem-Post, NASA