Vysoké ceny energií už by vás nemusely zajímat. Energii získanou v létě můžete využít na zimní vytápění

Použití letní energie na zimní vytápění zní jako skvělý nápad, ale zároveň zatím i jako utopie. Nové technologie, které by toto umožnily, se ale již začínají vyvíjet na univerzitě ve Walesu (Velká Británie). Tento projekt je středem zájmu výzkumného programu Active Building Center, vedeného univerzitou Swansea, a právě získal finanční prostředky ve výši 146 000 liber (v přepočtu přes 4,5 milionu korun).

Akumulace tepelné energie takovým způsobem, aby bylo teplo k dispozici v případě potřeby, má potenciál snížit stoupající ceny energií. Řeší také jeden z hlavních problémů s obnovitelnými zdroji. Skladování tepelné energie znamená, že přebytečná energie generovaná v době, kdy je jí dostatek, může být uložena a poté uvolněna k vyrovnání budoucího nedostatku.

Projekt nazvaný Adsorb (Advanced Distributed Storage for grid Benefit) přišel s novou technologií, která by mohla být nainstalována do nových nemovitostí nebo s ní dovybavit již stávající budovy.

Podle webu SciTechDaily se v současné fázi hodnotí dva různé typy pokročilé technologie skladování tepelné energie. Prvním je technologie s názvem Thermochemical Storage (TCS), která dokáže skladovat získanou energii po dobu týdnů nebo měsíců s nulovými tepelnými ztrátami. Odebírá teplo z tepelného zdroje, jako je tepelné čerpadlo, elektrické topné těleso nebo solární kolektor, dojde k dehydrataci aktivního materiálu a nabije se akumulační nádrž. Po nabití lze systém ochladit na okolní teplotu a energii uložit. V případě potřeby se opět obnoví vlhkost, která pak uvolňuje uložené teplo.

Druhou technologií je Phase Change Material (PCM). Dokáže zajistit každodenní skladování tepelné energie s hustotou mnohem větší než tradiční technologie. Systém PCM také využívá tepelný zdroj, tentokrát k ohřevu chemického zásobníku, aby se pevný materiál přeměnil na kapalnou formu. Výsledkem je uchování tepla na několik dní. Nahromaděné teplo lze uvolnit pro zajištění teplé vody nebo vytápění prostor díky systému čerpání vody.

V kombinaci s inteligentními řídicími systémy by tyto technologie mohly výrazně snížit spotřebitelské účty a podpořit obnovitelné zdroje.

Zdroj: scitechdaily.com