Vesmírná města uvnitř asteroidů. Utopie nebo proveditelný plán?

Skupina vědců z Rochesterské univerzity ve státě New York vypracovala plán na přeměnu asteroidů v rotující vesmírná města s umělou gravitací. Tým o tom publikoval studii v časopise Frontiers in Astronomy and Space Sciences.

Článek, který se pohybuje na pomezí vědy a science fiction, popisuje koncept asteroidového města postaveného na myšlence zvané O’Neillův válec. Jedná se o návrh rotující vesmírné kolonie, který v 70. letech 20. století navrhl fyzik Gerard O’Neill. Rotace vytváří umělou gravitaci. Ačkoli je to fascinující nápad, bylo by obtížné a nákladné dopravit do vesmíru dostatek materiálu na výrobu velkého O’Neillova válce, jak uvádí server CNET.

Výzkumný tým z Rochesteru navrhuje způsob, jak z hromady asteroidů vytvořit válec tím, že ji obklopí tenkou a velmi pevnou síťovinou z uhlíkových nanovláken. Měl by mít tvar harmoniky. Válcový izolační vak z uhlíkových nanotrubiček by byl v porovnání s hmotností asteroidu extrémně lehký, ale dostatečně pevný, aby vše udržel pohromadě. Rotací asteroidu by se úlomky horniny rozpadly, pytel by se roztáhl a vytvořila by se v něm vrstva horniny.

Tato vrstva by poskytovala radiační štít pro kolonii uvnitř válce, zatímco pokračující rotace by vytvářela umělou gravitaci. Zní to přitažené za vlasy, ale vědci tvrdí, že technologie a technika, které stojí za městem z asteroidů, technicky odpovídají fyzikálním zákonům. Roztočit asteroid by samozřejmě také nebylo snadné. Vědci navrhují, že by k tomu mohla být použita děla poháněná sluneční energií. Je zde také problém vybudování bezpečné kolonie pro lidi uvnitř, ale tyto problémy mohou být v budoucnu vyřešeny.

Zdroj: redakce, cnet.com, frontiersin.org