Vědci z USA implantovali muži prasečí ledvinu. Funguje už více než měsíc. Dali ji muži, který utrpěl mozkovou smrt

Američtí vědci implantovali prasečí ledvinu 57letému pacientovi, který zemřel na mozkovou smrt. Díky jediné genetické modifikaci se orgán ujal a správně funguje už více než 30 dní.

Vědci z lékařského centra NIY Langone Health experimentují s transplantací prasečí ledviny již několik let. Orgán, jehož normální funkce byla oznámena 17. července 2023 a který normálně funguje 32 dní, je dosud nejúspěšnější. A co víc, podařilo se ho dosáhnout pouze jednou genetickou modifikací.

Dosud ve většině případů docházelo k hyperakutnímu odmítnutí transplantátu během několika minut. Jak vědci zjistili, bylo to způsobeno molekulami zvanými alfa-gal. Aby tomu tým předešel, vypnul u dárcovského prasete gen zodpovědný za jejich produkci. Kromě toho byl do blízkosti implantované ledviny umístěn zvířecí brzlík, který je zodpovědný za výuku imunitního systému.

Experiment stále probíhá, ale již byl oznámen úspěch. Ledvina již 32 dní správně produkuje moč a celkově funguje bezchybně. Jedná se o rekord v oblasti xenotransplantací.

Xenotransplantace příležitost pro tisíce pacientů

Do xenotransplantace – neboli mezidruhové transplantace orgánů, se vkládají obrovské naděje. Přestože ochránci práv zvířat tyto pokusy kritizují, nechybí ani lékaři, kteří v této metodě vidí velký potenciál a větší šanci na záchranu lidských životů.

Vědci upozorňují především na skutečnost, že ve Spojených státech čeká v současné době na transplantaci více než 100 000 lidí (z nichž téměř 80 % potřebuje novou ledvinu). V Česku je toto číslo menší, ale stále se jedná o tisíce pacientů, jejichž životy by mohly být potenciálně zachráněny. Největším problémem je zde právě nedostatečný počet orgánů.

Vědci věří, že díky tomuto experimentu bude konečně možné přejít do fáze klinického testování. Zároveň si uvědomují, že je důležité nejednat příliš ukvapeně.

Zdroj: redakce, nyulangone.org