Vědci vyvinuli alternativu k lithium-iontové baterii. Jedná se o vápníkovou baterii

Tým vědců ze Spojených států a Japonska vyvinul prototyp vápníkové baterie, která by mohla urychlit výzkum elektromobilů a nových systémů skladování energie, jak píše web Inceptive Mind.

Rozvoj elektromobilů a systémů pro skladování energie z obnovitelných zdrojů nutí vědce hledat alternativy k lithium-iontovým bateriím. Jednou z nich jsou kovové vápníkové baterie.

Komerčnímu využití vápníkových baterií však stojí v cestě řada překážek, jako je nedostatek účinného elektrolytu a nedostatek katodových materiálů s dostatečnou kapacitou pro ukládání vápníku.

V roce 2021 byl první problém vyřešen pomocí nového vápenatého elektrolytu bez fluoru na bázi vodíkového klastru. Elektrolyt vykazoval výrazně lepší elektrochemické vlastnosti, jako je vysoká vodivost a elektrochemická stabilita.

Nová fáze výzkumu vápníkových baterií

Následný výzkum vedl také k řešení dalších problémů. Studie byla popsána v časopise Advanced Science.

„V naší studii jsme testovali dlouhodobý provoz kovové vápníkové baterie s nanočásticemi sulfidu mědi, uhlíkovou kompozitní katodou a elektrolytem na bázi hydridů,“ uvedl Kazuaki Kisu, odborný asistent na Ústavu materiálů na univerzitě Tohoku (Japonsko).

Při testování si prototyp vápníkové baterie zachoval 92 % kapacity po dobu 500 cyklů nabíjení a vybíjení. Vědci věří, že jejich vynález by mohl urychlit výzkum materiálů pro vápníkové baterie.

Zdroj: redakce, inceptivemind.com, onlinelibrary.wiley.com