Vědci vytvořili prototyp procesoru založeného na molekulách DNA

Počítače založené na DNA jsou považovány za jednu z technologií, které v budoucnu změní počítačový průmysl. Skupina výzkumníků z Incheon National University v Jižní Koreji vyvinula relativně jednoduchý procesor založený na molekulách DNA. Vědci věří, že takové čipy nahradí tradiční křemíkové procesory.

Proč je takový procesor potřeba
Využití molekul DNA v technologiích je obvykle vnímáno jako prostředek pro ukládání informací. Vědci experimentují s DNA s cílem vytvořit vysokokapacitní paměťové produkty. Takové výrobky však mají problémy s rychlostí čtení a zápisu dat, protože ukládání informací v DNA funguje na zvláštním principu a vyžaduje nové přístupy k datům.

Vědci proto dospěli k závěru, že řešením problému by mohl být procesor založený na molekulách DNA, který by pracoval na stejném principu jako paměťová zařízení založená na DNA. Korejští vědci právě takové zařízení vyvinuli.

Prototyp čipu byl vydán pod názvem Microfluidic Processing Unit (MPU). První prototyp MPU dokáže provádět základní logické operace v počítačích, jako jsou AND, OR, XOR a NOT, které jsou poměrně jednoduché, ale jedná se o obrovský skok vpřed.

Co procesor čeká
Dříve museli vědci při každé manipulaci s DNA ručně měnit složité konfigurace v reakčních zkumavkách. Tento přístup byl velmi pomalý a nepraktický. Příchod MPU snižuje složitost a otevírá cestu ke skutečnému procesoru založenému na molekulách DNA.

Vědci tvrdí, že s tak silnými důkazy o životaschopnosti jimi představeného konceptu by mohla budoucnost procesorů na bázi DNA přijít velmi brzy.

Zdroj: acs.org, theregister