Vědci vytvořili prasečí překladač, který umí dekódovat emoce z chrochtání

Mezinárodní tým výzkumníků oznámil vývoj algoritmu, který dokáže přeložit emoční stav prasat ze zvuku jejich chrochtání. Výzkumníci naznačují, že systém by mohl být použitý ke sledování pohody prasat na farmách, napsal server New Atlas.

Nový výzkum si nejprve stanovil za cíl porozumět široké škále prasečích zvuků. Za tímto účelem výzkumníci katalogizovali 7 414 různých zvuků prasat shromážděných od 411 zvířat.

Každý zvuk prasete byl doprovázený pečlivým pozorováním chování a tam, kde to bylo možné, i monitorováním srdeční frekvence. Byly studovány pozitivní scénáře, jako je kojení selat nebo hraní si s hračkami, a také emocionálně negativní scénáře, včetně rvaček, odloučení od rodiny a porážky.

Tato zjištění potvrdila předchozí pozorování spojující vysokofrekvenční hovory s negativními emočními stavy a nízkofrekvenční zvuky s pozitivními emočními stavy. Vědci ale objevili daleko více „prasečích hovorů“.

„Pokud se podíváme na pozitivní a negativní situace, existují jasné rozdíly v prasečích zvucích,“ vysvětlila Elodie Briefer, autorka studie z Kodaňské univerzity. „V pozitivních situacích jsou hovory mnohem kratší. Chrochtání začíná vysoko a postupně klesá frekvence.“

Vědci pak použili neuronovou síť k vývoji algoritmu, který dokáže přeložit emocionální vlastnosti prasečích zvuků. Výzkumníci tvrdí, že algoritmus dokáže správně přeložit prasečí emoce s 92procentní přesností.

Dlouhodobým cílem je podle výzkumníků vývoj aplikace, která dokáže monitorovat emoční pohodu komerčních prasat. Briefer také předpokládá, že metoda je použitelná i na jiné druhy savců, což naznačuje možnost jakéhosi univerzálního překladače, který by mohl sledovat emoce zvířat podle zvuků, které vydávají.

Zdroj: New Atlas