Vědci vytvořili kvasinku s lidskou DNA. Výzkum má pomoci v boji s rakovinou

Nizozemští vědci implantovali do buněk pekařských kvasnic DNA z lidských svalů, které jsou zodpovědné za přeměnu cukru na energii. Další výzkum stále probíhá, ale tento experiment pomůže při hledání účinných způsobů léčby rakoviny.

Tým biotechnologů z Technické univerzity v Delftu pod vedením Pascale Daran-Lapujadové provedl zajímavý experiment. Vědci implantovali do pekařských kvasinek sadu 25 genů odvozených z lidských svalů. Vložená DNA je zodpovědná za tzv. metabolickou dráhu. Stručně řečeno, tento pojem zahrnuje mimo jiné proces štěpení cukru na energii a zbytky používané k výstavbě svalových buněk.

Kvasinky s lidskou DNA budou použity pro výzkum rakoviny

Experiment nizozemských biotechnologů má zásadní význam pro další výzkum rakoviny. Geny vložené do kvasinek často podléhají mutacím, které v procesu karcinogeneze vedou ke vzniku rakovinných buněk. Vědci chtějí kvasinky s lidskou DNA použít k dalším experimentům, včetně testování léků proti rakovině.

Významné je, že Daran-Lapujadův tým neimplantoval do pekařských kvasinek lidskou DNA, ale zcela nahradil původní geny zodpovědné za metabolickou dráhu. Výsledné pekařské kvasnice se tak mohou normálně živit. Lze je použít například k pečení koláčů, i když vzhledem k nákladům na zavedení genetických modifikací by to bylo velké plýtvání.

Kvasinky vědci často používají k podobným pokusům. Ukázalo se, že buňky pekařských kvasinek se podobají lidským buňkám. Je to pravděpodobně výsledek konvergence – v procesu evoluce se ukázalo, že právě tato buněčná struktura je nejlépe přizpůsobena prostředí. Díky této vlastnosti využívají vědci kvasinkové buňky ke studiu lidské DNA.

Výsledky práce týmu Daran-Lapujad byly publikovány v renomovaném vědeckém časopise The Cell. Článek byl volně zpřístupněn v rámci otevřeného přístupu k vědeckým zdrojům.

Zdroj: cell.com