Vědci vymysleli kapky, které nahrazují brýle. Dokonce už jsou v prodeji

V USA se právě začal prodávat průlomový lék na presbyopii. Oční kapky s pilokarpinem zostřují vidění a obnovují schopnost vidět jasně na blízko. Účinek trvá až 6 hodin po užití léku, napsal web Abbvie.

Miliony Američanů mohou odložit brýle do šuplíku. Podle zástupců společnosti, která kapky vyrábí byl inovativní lék na presbyopii schválen k použití Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na přelomu října a listopadu a v prvních prosincových dnech se dostal do lékáren po celých Spojených státech.

Podle výrobce kapky zlepšují ostrost vidění na blízko, aniž by ovlivňovaly schopnost vidět na dálku. Zlepšení nastane do 15 minut po vkápnutí léku do oka a trvá přibližně 6 hodin. Prozatím je lék vydáván na lékařský předpis.

Lék na presbyopii na předpis je úlevou pro miliony lidí

Kapky byly vyvinuty především pro léčbu presbyopie. Je to stav, který souvisí s přibývajícím věkem, kdy klesá pružnost oční čočky. To vede k oslabení nebo ztrátě akomodační schopnosti oka, a tím ke zhoršení schopnosti vidět na blízko.

Lidé trpící presbyopií si obvykle stěžují na rozmazaný obraz při pohledu zblízka. Proto většina starších lidí používá brýle na čtení, lupy nebo si zvětšuje velikost písmen pomocí elektronických zařízení. U většiny lidí se presbyopie začíná rozvíjet mezi 40. a 50. rokem života a v průběhu let postupuje.

Podle odhadů společnosti AbbVie trpí presbyopií jen ve Spojených státech přibližně 128 milionů lidí. Mnoho Američanů tento problém řeší pomocí brýlí nebo digitálních zařízení. Podle doktorky Seliny McGeeové, optometristky a členky Americké akademie optometrie, která se podílela na výzkumu tohoto léku, je příchod kapek Vuity pro tyto osoby dobrou příležitostí navštívit očního lékaře a probrat s ním nové možnosti léčby tohoto běžného onemocnění.

Léky na presbyopii – kapky s pilokarpinem

Za účinky kapek je zodpovědná účinná látka pilokarpin získávaná z listů brazilského keře Pilocarpus jaborandi, jehož český název zní mrštnoplod. Doposud se pilokarpin používal ke snížení nitroočního tlaku spojeného s glaukomem. Výzkum společnosti AbbVie však ukázal, že může mít i další využití.

Obecně pilokarpin způsobuje stažení oční zornice. Při léčbě glaukomu umožňují kontrakce způsobené podáním léku odvádění přebytečné tekutiny nahromaděné v oční kouli a vyrovnání nitroočního tlaku. Bohužel účinné látky obsažené v lécích proti glaukomu mohou snižovat ostrost vidění a narušovat schopnost oka přizpůsobit se tmě. V nových kapkách je obsah pilokarpinu odpovídajícím způsobem snížen, což zachovává správné vidění do dálky a zároveň způsobuje stažení oční zornice, což pomáhá vidět jasněji na blízko.

Účinnost léku byla potvrzena ve dvou různých, zaslepených a placebem kontrolovaných studiích fáze III. Zúčastnilo se jich 750 osob ve věku 40 až 55 let, které trpěly presbyopií. Účastníci studie užívali kapky Vuity nebo placebo jednou denně po dobu 30 dnů. Dvojitě zaslepená studie znamená, že výzkumník ani subjekt neví, kdo dostává lék a kdo placebo.

Výsledky ukázaly, že všichni, kteří lék dostávali, zaznamenali zlepšení vidění na blízko. U pacientů, kteří dostávali placebo, nebylo pozorováno žádné zlepšení. Důležité je, že nebyly hlášeny ani žádné závažné vedlejší účinky.

Zdroj: abbvie.com