Vědci objevili geny, které způsobují obezitu

Slibné zprávy v oblasti vývoje léků na léčbu obezity: Vědci z Virginské univerzity identifikovali 14 genů, které mohou způsobovat přibývání na váze, a tři, které tomu mohou zabránit. Tato zjištění otevírají cestu k léčbě zdravotního problému, který postihuje více než 40 % dospělých Američanů, napsali na webu voiceofhealthcare.org.

„Známe stovky variant genů, které se častěji objevují u jedinců trpících obezitou a dalšími chorobami. Ale to, že se s větší pravděpodobností objeví neznamená, že způsobují onemocnění. Tato nejistota je hlavní překážkou pro využití možností populační genomiky k identifikaci cílů pro léčbu nebo vyléčení obezity. Abychom tuto překážku překonali, vyvinuli jsme automatizovaný postup pro současné testování stovek genů na příčinnou roli v obezitě. Naše první kolo experimentů odhalilo více než tucet genů, které způsobují obezitu, a tři geny, které jí zabraňují,“ uvedla Eyleen O’Rourkeová z UVA’s College of Arts & Sciences, School of Medicine’s Department of Cell Biology a Robert M. Berne Cardiovascular Research Center. „Očekáváme, že náš přístup a nové geny, které jsme odhalili, urychlí vývoj léčebných postupů, které sníží množství obezity.“

O’Rourkeův nový výzkum pomáhá objasnit složité propojení obezity, stravy a naší DNA. Obezita se stala epidemií, která je z velké části způsobena vysokokalorickou stravou plnou cukru a kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy. Velkou roli hraje také stále sedavější životní styl. Důležitou roli však hrají i naše geny, které regulují ukládání tuků a ovlivňují, jak dobře naše tělo spaluje potravu jako palivo. Pokud se nám tedy podaří identifikovat geny, které přeměňují nadměrné množství potravy na tuk, mohli bychom se je pokusit deaktivovat pomocí léků a oddělit nadměrné stravování od obezity.

Genomici identifikovali stovky genů spojených s obezitou – to znamená, že tyto geny jsou více nebo méně rozšířené u obézních lidí než u lidí se zdravou hmotností. Výzvou je určit, které geny jsou příčinou přibývání na váze. O’Rourkeová a její tým použili červy známé jako C. elegans. Tito drobní červi rádi žijí v hnijící vegetaci a rádi hodují na mikrobech. Sdílejí však více než 70 % našich genů a stejně jako lidé se stávají obézními, pokud jsou krmeni nadměrným množstvím cukru.

V nové práci, která byla právě publikována ve vědeckém časopise PLOS Genetics, O’Rourkeová a její spolupracovníci použili červy ke screeningu 293 genů spojených s obezitou u lidí s cílem určit, které z těchto genů skutečně způsobují obezitu nebo jí zabraňují. Toho dosáhli tak, že vytvořili model obezity na červech a některé z nich krmili běžnou stravou a jiné stravou s vysokým obsahem fruktózy.

Tento model obezity jim ve spojení s automatizací a testováním za pomoci strojového učení pod dohledem umožnil identifikovat 14 genů, které obezitu způsobují, a tři, které jí pomáhají předcházet. Zajímavé je, že zjistili, že zablokování působení tří genů, které brání červům v obezitě, vede také k tomu, že žijí déle a mají lepší neurologicko-lokotické funkce. To jsou přesně ty výhody, které by vývojáři léků proti obezitě chtěli získat.

Zdroj: voiceofhealthcare.org