Vědci objevili aminokyselinu nezbytnou pro život v mezihvězdném prostoru

Vysoké množství tryptofanu bylo zjištěno v molekulárním komplexu Perseus, konkrétně v hvězdném systému IC 348. Ta leží ve vzdálenosti 1000 světelných let od Země, jak píše web ScitechDaily.

Díky datům z kosmické observatoře Spitzer došlo k odhalení známek aminokyseliny tryptofanu v mezihvězdném materiálu v blízké oblasti formování hvězd. Tato oblast je obecně pouhým okem neviditelná, ale při pohledu v infračervených vlnových délkách jasně září. Tryptofan je jednou z 20 aminokyselin nezbytných pro tvorbu klíčových bílkovin pro život na Zemi a vytváří jeden z nejbohatších vzorů spektrálních čar v infračervené oblasti.

Byl proto jasným kandidátem na zkoumání pomocí rozsáhlé spektroskopické databáze družice Spitzer, vesmírného infračerveného teleskopu. Analýza infračerveného světla vyzařovaného z této oblasti odhalila 20 emisních čar molekuly tryptofanu. Teplota tryptofanu je přibližně 7 stupňů Celsia. Aminokyseliny se běžně vyskytují v meteoritech a byly přítomny i při vzniku naší Sluneční soustavy. Tato nová studie by mohla naznačovat, že tyto látky jsou klíčové pro vývoj života. Přirozeně se vyskytují v oblastech, kde se formují hvězdy a planetární systémy, a mohou přispívat k ranému vzniku planetárních systémů kolem jiných hvězd.

Důkazy o výskytu tryptofanu v molekulárním komplexu Perseus by měly podpořit další úsilí o identifikaci dalších aminokyselin v této oblasti a v dalších oblastech formování hvězd. Stavební kameny bílkovin jsou široce přítomny v plynu, z něhož se formují hvězdy a planety. To může být klíčové pro vývoj života v různých částech vesmíru.

Zdroj: redakce, scitechdaily