Vědci objevili 500 000 let staré kusy dřevěných staveb. Ty jsou starší než nejstarší fosilie Homo sapiens
Nejstarší známky dřevěných staveb objevila skupina archeologů v Zambii. Tyto struktury jsou staré přibližně 500 000 let, jak píše web Yahoonews.
Nálezy vědců se skládají z dřevěných struktur a nástrojů. Například kopacích holí, nalezených u vodopádů Kalambo v Zambii. Pocházejí z doby před více než 476 000 lety. Tyto struktury, které mohli první lidé stavět jako vyvýšené plošiny, aby se udrželi nad vlhkou zemí, nemají “žádné známé paralely”, uvádějí vědci. Dodali, že tento objev mění naše chápání toho, čeho byli první lidé schopni.
Tyto dřevěné nálezy totiž ukazují, jak ranní lidé využívali velké kmeny stromů ke stavbě konstrukcí a plošin a jak používali dřevěné nástroje. Využívali svou inteligenci, představivost a dovednosti, aby vytvořili něco, co nikdy předtím neviděli a něco co nikdy předtím neexistovalo. Tyto struktury jsou dokonce starší než nejstarší známé fosilie Homo sapiens.
K určení stáří nálezů použili vědci luminiscenční datování techniku, která spočívá v měření množství radioaktivity absorbované horninami v průběhu tisíciletí. K vzácnému nálezu přispěly vlhké podmínky u vodopádů Kalambo, protože dřevěné materiály obvykle neobstojí ve zkoušce časem. Pokud se nezachovají v neobvyklých podmínkách, jako je například podmáčení.
Archeologické nálezy, jako jsou tyto dřevěné konstrukce, pomáhají utvářet naše představy o historii lidstva. Například o tom, jak první lidé lovili, nebo o původu některých balvanů, které dnes tvoří Stonehenge.
Zdroj: redakce, Yahoonews